SPRAWOZDANIE
z działalności merytorycznej
za okres od 01.01.2009 do 31.12.2009 r.
Nazwa organizacji:
?Pomoc Potrzebującym?
Fundacja Pożytku Publicznego
Siedziba i adres:
02-496 Warszawa; ul. Leszczyńskiego 9
Data wpisu do rejestru:
KRS nr 0000140287 ? 21.11.2002 r.
Nazwa organu uprawnionego do reprezentacji:
Zarząd Fundacji
Dane członków organizacji:
KAMIŃSKA Małgorzata ? Prezes Zarządu
MARCZAK Barbara ? Wiceprezes Zarządu
Opis prowadzonej działalności w 2009 r.
Z produktów żywnościowych pochodzących z zasobów Agencji Rynku Rolnego Fundacja przygotowywała i wydawała 215 posiłków dziennie dla osób wymagających wsparcia, bezdomnych i biednych. W ramach wspomagania Ośrodków Pomocy Społecznej i placówek oświatowych Fundacja przekazała w formie nieodpłatnej produkty żywnościowe pozyskiwane przez sponsorów.
Tą formą wsparcia w sposób ciągły w roku 2009 objęte były przez ?Pomoc Potrzebującym" placówki:
Na rzecz tych placówek zostały przekazane artykuły żywnościowe w postaci:mleka w proszku,
Podziękowania za otrzymane dary znajdują się w archiwum naszej Fundacji.
Realizacja projektów szkoleniowych.
W roku 2009 Fundacja prowadziła lub ubiegała się o prowadzenie realizacji następujących projektów szkoleniowych.
Zmodernizowany obiekt Fundacji ?Placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku" przy ul. Oliwskiej 5 w Warszawie przystosowany został do pełnienia funkcji Ośrodka Szkoleniowego dla projektów realizowanych przez Fundacje ze środków pozyskiwanych z instytucji publicznych oraz środków strukturalnych.
?WARUNEK POWROTU" w ramach konkursu ?WARTO BYĆ ZA"
realizowanego przez Kompanię Piwowarska w Tychach. Kompania ta od kilku lat realizuje swój autorski projekt wspierania organizacji pozarządowych, które swym działaniem zapobiegają wykluczeniu społecznemu. Nasz projekt obejmie 14 kobiet po opuszczeniu zakładu karnego, które przejdą profesjonalne szkolenie przygotowujące do wykonywania zawodu opiekuna ludzi starszych. Tym samym dzięki temu projektowi pojawi się nowa, w pełni wykwalifikowana kadra mogąca podjąć czynności służebne wobec ludzi starszych. Nasza inicjatywa jest tym cenniejsza, że zapobiegamy wykluczeniu dwóm grupom osób: osobom ?po wyrokach", które mają problem z powrotem na rynek pracy jak i do codziennego, w pełni wolnościowego życia, jak i osobom starszym, które z racji wieku bądź schorzenia są narażone na wykluczenie poprzez np. pobyt w placówce opiekuńczej stacjonarnej.
Nasz projekt został doceniony zarówno przez Radę Programową konkursu jak i zwykłych ludzi, którzy w publicznym, otwartym głosowaniu oddali swój głos ZA realizacją naszego projektu.
Wartość projektu wyniesie 100.00,00 złotych + 10.000,00 wkład własny. Projekt po podpisaniu umowy będzie realizowany na przełomie 1 i 2 dekady 2010r.
Projekt został zakończony w lipcu 2010 r.
W sierpniu zostało złożone sprawozdanie finansowe i merytoryczne z realizacji zadania.
W ramach grupy wolnościowej w obu naszych placówkach pracują 24 kobiety z Aresztu Śledczego Warszawa Grochów - odbywające karę pozbawienia wolności. Umowa z Aresztem Śledczym Warszawa-Grochów zobowiązuje kobiety osadzone, odbywające karę pozbawienia wolności do wykonywania pracy na rzecz naszej Fundacji w placówkach opiekuńczo-pielęgnacyjnych, polegającej na sprawowaniu opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i obłożnie chorymi. Wszystkie Panie w ramach przygotowania zawodowego przeszły i nadal przechodzą wewnętrzne szkolenie dające podstawowe kwalifikacje do wykonywania tego zawodu zarówno w naszych placówkach jak i dające uprawnienia do wykonywania tego zawodu w placówkach zewnętrznych. W ramach wewnętrznego szkolenia osadzone przechodzą szkolenie z zakresu: geriatrii, gerontologii, zasad opieki nad osobą starszą, podstaw rehabilitacji. Osadzone - pracujące w naszych placówkach - po opuszczeniu zakładu karnego są w pełni przygotowanymi pracownikami do podjęcia pracy w jakiejkolwiek placówce opiekuńczej jako w pełni profesjonalna kadra pomocnicza, spełniające podstawowe czynności opiekuńcze wobec ludzi starszych bądź schorowanych. W zeszłym roku dzięki pracy w grupie wolnościowej i pozytywnej opinii naszej organizacji ponad 20 kobiet uzyskało prawo do przedterminowego warunkowego zwolnienia i opuściło mury zakładu karnego. Większość z nich podjęła pracę i świetnie odnalazła się w warunkach wolnościowych.
W ramach zastępczego wykonywania kary pozbawienia wolności w postaci prac społecznie użytecznych pracę w naszych placówkach wykonują mężczyźni skazani przez sąd za drobne wykroczenia. Mężczyźni są kierowani do naszej placówki przez Kuratora Sądu Okręgowego dla WARSZAWA PRAGA. W zeszłym roku pracę taką podjęło .... skazanych. Byli to mężczyźni, którzy wykonywali wszelkie prace pomocnicze na rzecz naszej Fundacji i naszych podopiecznych - od drobnych prac remontowych, malarskich, hydraulicznych po sprzątanie liści i śniegu, rozładunek żywności. Część z nich przeszła krótkie przeszkolenie w kierunku pomocy osobom starszym i teraz wykonuje podstawowe czynności opiekuńcze - wymagające głównie siły (podnoszenie, przenoszenie na łóżka lub wózek, pomoc przy transporcie medycznym).
Pod koniec 2009 roku Fundacja przygotowała wniosek do Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej (projekt ?POMOCNA DŁOŃ") na objęcie szkoleniem zawodowym i procesem readaptacji i preorientacji zawodowej grupy kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów. Projekt ten przewiduje objęcie szkoleniem zawodowym 20 kobiet (w 2 edycjach po 10) pracujących w ramach grupy wolnościowej w naszych placówkach. Dzięki tym funduszom będziemy mogli rozszerzyć szkolenie na nową grupę osób i o te działania, które ze względu na ograniczone fundusze Fundacji nie mogły być realizowane w pełnym zakresie. Wniosek zostanie złożony na początku stycznia i mamy nadzieję, że po pozytywnej weryfikacji zostanie przekazany do wdrożenia na początku 2 kwartału 2010 r.
Wniosek został złożony w lutym 2010 r. We wrześniu 2010 r. dostaliśmy decyzję odmowną motywowaną brakiem funduszy na realizację tego zadania z Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej.
Przewidywana realizacja kolejnych programów przedstawionych w sprawozdaniu możliwa jest dzięki poniesionym nakładom inwestycyjnym w obiekcie przy ul. Oliwskiej 5 - Ośrodku Rehabilitacyjno-Pielęgnacyjnym. W obiekcie tym Fundacja dysponuje przygotowanymi salami dydaktycznymi oraz zapleczem kuchennym wraz z salami konsumpcyjnymi.
Działania edukacyjne i wspomagające osoby wykluczone w naszym rejonie:
Fundacja wspiera kobiety bezrobotne finansując im czynsz w spółdzielniach mieszkaniowych - pomocą tą objęte są 2 kobiety.
Fundacja udzieliła zapomogi zwrotnej jako doraźna pomoc finansową, kobietom opuszczającym zakład karny jak i innym osobom będącym w trudnej sytuacji finansowej.
Na święta Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy Fundacja obdarowała rodziny wielodzietne artykułami spożywczymi - wsparcia udzielono 22 rodzinom.
W ramach pomocy osobom starszym został uruchomiony specjalny punkt masażu leczniczego dla osób starszych o ograniczonych funduszach finansowych. Punkt ten działa codziennie oferując masaż klasyczny, kręgosłupa i rehabilitacyjny. Jest adresowany do osób starszych, schorowanych - szczególnie narażonych na wykluczenie ze względu na ubóstwo.
W ramach terapii w naszej placówce prowadzone są zajęcia plastyczne dla osób starszych w ramach których osoby starsze uczą się malarstwa, rysunku, wykonują drobne prace plastyczne. Wsparciem objętych jest 20 osób.
Dofinansowaniem objęci są podopieczni Fundacji. Jest to pomoc w postaci zakupu leków, badań specjalistycznych, pampersów, usług stomatologicznych - wsparciem objętych jest 35 osób.
Utrzymanie ośrodka możliwe jest dzięki wolontariuszom Fundacji. Koszty związane z pracą wolontariacką (nagrody, ubezpieczenia, koszty przejazdów wolontariuszy, ubrania robocze) pokrywane są z funduszy Fundacji ?Pomoc Potrzebującym".
W kwietniu 2009 r. naszą organizację odwiedziła konsul Norwegii Pani Sidsel Bleken.
Jej wizyta była efektem realizacji naszego projektu ?SKAZANI NIE STRACENI" w ramach Funduszy Norweskich i strefy EOG. Pani konsul była zainteresowana sposobem realizacji naszego projektu oraz efektami jakie przyniosła jego realizacja.
Pani Konsul odbywa takie wizyty sukcesywnie wśród wybranych beneficjentów funduszy tych, których programy z racji swojej tematyki są szczególnie interesujące i znaczące zarówno dla organizacji pozarządowych jako beneficjentów projektu jak i społeczności lokalnych jako beneficjentów ostatecznych.
Już sama wizyta była dla nas wyróżnieniem, gdyż SAMA TEMATYKA projektu, jego charakter i sposób realizacji był na tyle innowacyjny, że spotkał się z zainteresowaniem przedstawicieli Ambasady Norwegii czyli tego państwa, które jest głównym płatnikiem Funduszy EOG, z którego udzielone zostało wsparcie.
Pani Konsul zapoznała się z krótką historią naszej organizacji, a następnie ze specyfiką realizowanego projektu, jego zawartością merytoryczną i osiągniętymi rezultatami. Szczególne zainteresowanie wzbudził sam wybór grupy docelowej (kobiety skazane odbywające karę pozbawienia wolności), sposób rekrutacji i forma wsparcia (szkolenia i warsztaty) jaka została im udzielona. Pani Konsul była niezmiernie zadowolona z efektów jakie udało nam się osiągnąć, zbudowana długofalowością projektu a co za tym idzie jego oddziaływaniem horyzontalnym.
W konsekwencji wizyty Pani Konsul Norwegii - reportaż o działalności naszej Fundacji nakręciła norweska telewizja publiczna. Wizyta ekipy telewizyjnej w maju 2009 była spowodowana ogromnym zainteresowaniem jakie wzbudziła działalność naszej Fundacji w oczach Pani konsul Norwegii oraz autentycznej sympatii dla form wsparcia jakiego udzielamy naszym beneficjentom. Reportaż ten był elementem dużego bloku tematycznego telewizji norweskiej poświęconego przemianom politycznym jakie dokonały się w Polsce po pierwszych wolnych wyborach 1989 r. Tylko nasza organizacja była wyróżniona odrębnym materiałem poświęconym przemianom społecznym w Polsce. Obok relacji z naszych placówek ukazał się wywiad z Premierem Rządu RP Donaldem Tuskiem, Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim, byłym Wicepremierem Leszkiem BALCEROWICZEM, Lechem WAŁĘSĄ.
Za długoletnią współpracę i wsparcie naszych działań statutowych oraz ogromne zaangażowanie w działalność naszej organizacji Zarząd Fundacji w sierpniu 2009 uhonorował statuetkami ?Przyjaciela Fundacji":
Każdy z nagrodzonych otrzymał pamiątkowy dyplom wskazujący na zasługi jakich dokonał na rzecz naszej Fundacji wraz z podziękowaniami za wkład w rozwój naszej działalności i przede wszystkim wsparcie, zrozumienie i otwarte serce dla naszych działań.
W listopadzie 2009 na terenie obu naszych placówek został zorganizowany wieczorek muzyczny. Głównymi wykonawcami byli członkowie Studia Piosenki im. Anny GERMAN. Koncert poprowadziła szefowa studia Pani Ludmiła PIECHOWSKA. W koncercie uczestniczyli pensjonariusze oraz rodziny naszych podopiecznych.
PODSUMOWANIE.Fundacja ?Pomoc Potrzebującym" stara się nieść szeroką rozumianą pomoc, nie tylko doraźną, ale też długofalową.
W swych poczynaniach kierujemy się zasadą - POMAGAJMY I UCZMY POMAGAĆ.
Niepokoi nas nie tylko poziom życia ludzi starszych, postępujące ubożenie społeczeństwa, dotykające coraz szerszej grupy ludzi także czynnych zawodowo, ale również niepokojąco niski stan wiedzy i świadomości polskiego społeczeństwa dotyczący realiów ?bycia seniorem" w Polsce XXI wieku, zwłaszcza seniorem schorowanym, opuszczonym, niejednokrotnie cierpiącym, zarówno fizycznie jak psychicznie. Dlatego nasze działania przebiegają dwutorowo. Staramy się pomagać tym, którzy niewątpliwie tej pomocy potrzebują - nie tylko starszym, ale po prostu ludziom będącym w głębokiej potrzebie, ale również długofalowo - pracując z młodzieżą, ucząc nie tylko praktycznej opieki nad ludźmi starszymi, ale wskazując na rolę, jaką powinni spełniać ludzie starsi w naszym społeczeństwie.
Coraz większy nacisk w swojej pracy kładziemy na szkolenie i kształtowanie świadomości społecznej dotyczące ludzi starszych, także w kontekście wykluczenia społecznego. Staramy się oddziaływać na te grupy społeczne, które ze względu na tzw. ?postrzeganie przez społeczeństwo" mogą lub wręcz są narażone na wykluczenie i wobec innych potrzeb społecznych są spychane gdzieś na margines w zakresie udzielanej pomocy i wsparcia. Dlatego dużą rolę przywiązujemy do aktywizacji, edukacji i preorientacji zawodowej ludzi starszych. Wobec wyraźnego braku ludzi przyuczonych do wykonywania czynności służebnych wobec ludzi starszych, przeszkolenie każdej nowej osoby - przynosi wymierną korzyść. Nie tylko możliwości niesienia pomocy osobie starszej, ale także danie do ręki potencjalnej osobie wykluczonej - narzędzia w postaci konkretnego zawodu, umożliwiającego normalne, satysfakcjonujące, godne życie pod każdym względem.
Dlatego nasze działania ukierunkowane są nie tylko na niesienie pomocy osobom starszym, ale także osobom wykluczonym - głównie kobietom skazanym.
Są to zarówno szkolenia, warsztaty zawodowe, ale i doraźna pomoc finansowa (opłata za czynsz, zapomogi) oraz prawna (pisma do sądu, porady).
Przedstawione przez nas sprawozdanie nie wyczerpuje naszych pomysłów na niesienie pomocy wszystkim tym - który jej oczekują. Staramy się w swej działalności elastycznie dostosowywać się do potrzeb naszych beneficjentów tak, aby w pełni wykorzystując swój potencjał zaoferować im najszerszą możliwą do zrealizowania formę wsparcia. Naszym zadaniem jest pobudzenie społecznej aktywności środowisk zagrożonych patologicznym czy też społecznym bezrobociem oraz poprawą bytu w sensie materialnym i społecznym jednostek oraz środowisk zagrożonych marginalizacją ze względu na postępujący proces ubóstwa. Wciąż udoskonalamy nasze działania i szukamy alternatywnych dróg pomocy wszystkim, którzy na taką pomoc oczekują. I chociaż w swej działalności głównie niesiemy pomoc ludziom starszym, staramy się, aby każdy, kto o taką pomoc się zgłosi, bez względu na wiek, po prostu ją uzyskał. Dlatego oprócz doskonalenia zawodowego dla ludzi bezrobotnych, organizujemy kursy dla młodzieży, mające na celu wyrównywanie szans w edukacji. Staramy się skupić wokół Fundacji organizacje i instytucje, które podobnie jak i my rozumieją ideę niesienia pomocy i edukacji w zakresie metod jej udzielania.
pomagamy i uczymy pomagać