• bene_15.jpg
  • 4a.jpg
  • 3a.jpg
  • 14.jpg
  • 7.jpg
  • ol_09_2018_18.jpg
  • 3.jpg
  • 9.jpg
  • 10c.jpg
  • 19.jpg
  • 14a.jpg
  • 12.jpg
  • 11a.jpg
  • dscn7339.jpg
  • 11b.jpg
  • 17.jpg
  • bud_ol_05.jpg
  • 11d.jpg
  • marmur_01.jpg
  • 10.jpg
  • 1.jpg
  • marmur_06.jpg
  • bank_wol_08.jpg
  • 10a.jpg
  • 10b.jpg
  • 20.jpg
  • 15a.jpg
  • 5.jpg
  • 2.jpg
  • 15.jpg

KWIECIEŃ 2013

Email Drukuj PDF

 

KWIECIEŃ 2013

 

29.04.2013 r.

"PRZEZ SPORT DO WOLNOŚCI"  - sprzątanie na Powązkach.

 

W kwietniu na Oddziale Zewnętrznym Warszawa- Bemowo rozpoczęły się wycieczki rowerowe w ramach resocjalizacyjnego programu z zakresu readaptacji społecznej  „Przez sport do wolności” realizowanego przez naszą Fundację.

Celem głównym programu było przygotowanie osadzonych do pełnienia ról społecznych oraz wywoływanie trwałych zmian w ich osobowości, postawach i zachowaniu. Ułatwiają one osadzonym wejście w konstruktywne role społeczne poprzez przynależność do zespołów sportowych kształtujących takie postawy, jak: poszanowanie zasad gry, kulturę obcowania z przeciwnikiem, wytrwałość. Rysując zakres oddziaływań wychowawczych w toku organizowanych zajęć sportowych, należy zwrócić szczególną uwagę na to, że wpływają one na usuwanie kompleksu niższości, wyrobienie poczucia pełnej wartości społecznej i godności osobistej, które w przyszłości mogą umożliwić lepsze asymilowanie się w społeczeństwie. Zajęcia sportowe mają również znaczenie terapeutyczne, ponieważ rozładowują napięcie, redukują lęk w sposób społecznie oczekiwany. Sukcesy indywidualne stają się sukcesami całego zespołu, co przyczynia się do wzrostu poziomu uspołeczniania. Drugim równie ważnym celem zajęć sportowych poza terenem zakładu karnego będzie aktywizacja zawodowa skazanych podczas prac społecznie użytecznych.

Dnia 29.04.2013r. grupa 4 skazanych wraz z pracownikiem Fundacji pojechała na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w celu oczyszczenia  Pomnika Pamięci Polek i Polaków deportowanych do prac niewolniczych w III Rzeszy w latach 1939-1945.  

 

 

22.04.2013 r.  

DZIEŃ ZIEMI w placówkach Fundacji

 

Z okazji Dnia Ziemi 22.04.2013r.  5 osadzonych z Oddziału Zewnętrznego Warszawa - Bemowo wzięło udział w wycieczce rowerowej, której celem było sprzątanie terenów w okolicy Domu Opieki nr 2 przy ul. Kiejstuta 1. Panowie pod opieką pracownika  Fundacji ”Pomoc Potrzebującym” łącznie  przejechali ponad 30 km.  Wyjazd połączył zarazem resocjalizację przez sport, rekreację oraz działania na rzecz ekologii.


Światowy Dzień Ziemi – to akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przsilenia letniego - kiedy dzień trwa tyle samo czasu co noc.

Należy z satysfakacją podkreślić fakt, że świadomość ekologiczna rośnie także wśród osób osadzonych. Coraz więcej działań nas rzecz ochrony środowiska i ekologii jest podejmowanych zarówno przez służbę więzienna jak i przez samych osadzonych. Tym bardziej cieszy fakt, że ta incjatywa dotarła też do naszych placówek, a osadzeni wykonali szereg prac porządkowych na terenie ogrodu naszej placówki opiekuńczej.

Warto podkreślić, że teren ogrodu Fundacja rekultywowała adoptując go na potrzeby placówki. Wcześniej był to teren zabezpieczony pod basen PPoż i tereny przykolejowe. W chwili przejęcia był to teren kompletnie zdewastowany środowiskowo z dużą ilością odpadów komunalnych i przemysłowych. Obecnie pełni role terenów zielonych wokół placówki z fontanną i alejkami przystosowanym do poruszania się na wózku inwalidzkim.

 

Ogród wokół placówki  przy ul. Kiejstuta. Prace porządkowe w trakcie Dnia Ziemi. Ogród wokół placówki przy ul. Kiejstuta. Prace porządkowe w trakcie Dnia Ziemi.
Dzień Ziemi. Sprzątanie ogrodu placówki opiekuńczej przy ul. Kiejstuta 1. Dzień Ziemi. Sprzątanie ogrodu placówki opiekuńczej przy ul. Kiejstuta 1.
Dzień Ziemi. Grupa osadzonych porządkuje teren ogrodu przy placówce opiekuńczej Fundacji. Dzień Ziemi. Grupa osadzonych porządkuje teren ogrodu przy placówce opiekuńczej Fundacji.
Dzień Ziemi. Porządkowanie terenów zielonych przy placówce na ulicy Kiejstuta 1. Dzień Ziemi. Porządkowanie terenów zielonych przy placówce na ulicy Kiejstuta 1.
Dzień Ziemi. Porządkowanie ogrodu wokół placówki przy ul. Kiejstuta 1. Dzień Ziemi. Porządkowanie ogrodu wokół placówki przy ul. Kiejstuta 1.
Dzień Ziemi. Sprzątanie terenów wokół placówki przy ul. Kiejstuta 1. Dzień Ziemi. Sprzątanie terenów wokół placówki przy ul. Kiejstuta 1.

 

Pomimo wyczerpującej trasy wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni i szczęśliwi z powodu wykonania wartościowej pracy o charakterze społecznym.

 

 

16.04.2013 r.  

WIOSENNE ZAJĘCIA TERAPII ZAJĘCIOWEJ.

 

Tego dnia zajęcia terapii zajęciowej dla naszych pensjonariuszy odbyły się na dużej sali rehabilitacyjnej. W trakcie zajęć na dużym ekranie, za pośrednictwem sprzętu miultimedialnego i serwisu Youtube pensjonariusze wysłuchali wiosennych piosenek w wykonaniu:

Haliny Kunickiej

http://www.youtube.com/watch?v=NSr4r1H_QNM

Skaldów,

http://www.youtube.com/watch?v=RvOaIABDeJI

Mieczysława Foga

http://www.youtube.com/watch?v=sCHkfQM-XCc

i innych.

Pani Irenka opiekunka i trenerka naszej grupy przygotowała niezwykle ciekawą i barwną - wiosenną prezentację - prezentującą wiosenne kwiaty, ptaki i zwierzęta, które swoją obecnością akcentują nadejście wiosny.

Tego rodzaju zajęcia mają na celu pobudzenie sensoryczne wszystkich zmysłów pensjonariuszy - wzroku, słuchu, pobudzają też wyobraźnię, a kolory - oddziaływują jako swoista chromoterapia - czyli leczenie  kolorami. Poza oddziaływaniem czysto terapeutycznym - zajęcia te po prostu bardzo miłe dla ucha i oka, wzmacaniają pozytywne uczucia, pobudzają do refleksji - przywołując miłe wspomnienia sprzed lat.

Nasi podopieczni mogli też wysłuchać niezapomnianej kreacji Ireny Kwiatkowskiej w wierszu Jana Brzechwy "Ptasie Radio".

http://www.youtube.com/watch?v=LjcxHsbLbio

 

 

Pani Irenka - prowadząca zajęcia w ramach terapii zajęciowej (pierwsza z prawej) oraz Pani Janeczka - w pełni zaangażowana w recytację wiersza "Ptasie Radio". Pani Irenka - prowadząca zajęcia w ramach terapii zajęciowej (pierwsza z prawej) oraz Pani Janeczka - w pełni zaangażowana w recytację wiersza "Ptasie Radio".
Pani Irenka prowadzi zajęcia. Pani Irenka prowadzi zajęcia.
Z czym się kojarzy wiosna? Z kolorami. Z czym się kojarzy wiosna? Z kolorami.

 

 

Sprzęt wykorzystany w tych zajęciach był zakupiony w ramach realizowanego przez Fundację projektu "FIO 2012" - "DAĆ SZANSĘ" z zakresu ekonomii społecznej. Dzięki temu sprzęt ten służy nie tylko potrzebom beneficjentów projektu, ale jest również wykorzystywany na potrzeby naszych podopiecznych.

 

 

16.04.2013 r.  

"LUDZKIE ODRUCHY" REPORTAŻ PANI PATRYCJI GRUSZYŃSKIEJ- RUMAN W PROGRAMIE PIERWSZYM POLSKIEGO RADIA  - O WYJĄTKOWOŚCI NASZYCH PLACÓWEK.

 

„W domu opieki na warszawskiej Pradze zatrudniony jest nietypowy personel. Opiekunki przyjeżdżają do pracy prosto z więzienia. Między pensjonariuszami a osadzonymi wytworzyła się szczególna więź...”

Taką zapowiedź  audycji  "Ludzkie odruchy" można przeczytać na stronie popularnej "Jedynki" czyli Programu Pierwszego Polskiego Radia.  Emisja reportażu poświęconego pracownicom Naszych Domów Opieki odbyła się 15.04.2013 r. w paśmie reportaży Polskiego Radia o godzinie 21.15, a blisko 20 minutowe nagranie zawiera wywiady, prywatne rozmowy i poruszające opowieści zarówno pensjonariuszy Domów Opieki jak i pań osadzonych. Ujawnia bliskie relacje, zaufanie i szacunek pomiędzy obiema stronami.  Bardzo ciekawy a zarazem moralistyczny materiał o uczuciach ludzi do ludzi.

Jest nam bardzo miło, że sumienna praca skazanych jest na co dzień doceniana przez osoby mieszkające w naszych domach, a opiekunki dają z siebie wszystko aby sprostać oczekiwaniom potrzebującym pomocy.

Zapraszamy do ponownego odsłuchania reportażu pod następującym adresem:

 

http://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/823766,Ludzkie-odruchy-Patrycja-GruszynskaRuman

 

Tą drogą serdecznie dziękujemy Pani redaktor za zaangażowanie, delikatność i prawdę przekazu - ukazaną w reportażu. 

 

 

14.04.2013 r. 

Wsparcie dla programu „Ojciec- mur- dziecko”

Fundacja „Pomoc Potrzebującym” ufundowała słodycze dla 15. dzieci odwiedzających ojców, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym Warszawa- Białołęka.

14.04.2013r. miało miejsce widzenie w ramach projektu „Ojciec- mur- dziecko” opartego na idei poprawy relacji ojców z dziećmi w sytuacji izolacji więziennej.

Mamy nadzieję, ze przygotowany podarunek dla każdego dziecka osłodził wizytę w Zakładzie Karnym i umilił wyczekiwane spotkanie z tatą.

Fundacją z ogromną przyjemnością angażuje się w działania na rzecz dzieci, których dobro jest dla nas szczególnie istotne.
 

 

07.04.2013 r. 

Występy grupy teatralnej z Aresztu Śledczego Warszawa –Grochów w parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Gołąbkach.

W niedziele 07.04.2013r. w parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty przy ul. Bolesława Śmiałego 13 w Warszawie panie z grupy teatralnej działającej na terenie Aresztu Śledczego Warszawa- Grochów wystąpiły podczas mszy świętych, dając swoje świadectwo wiary.

Wyjazd zakończył się powrotem do Fundacji oraz niedzielnym obiadem.

 

 

01.04.2013 r.

Autorski program resocjalizacyjny z zakresu przygotowania do readaptacji społecznej dla osadzonych z Oddziału Zewnętrznego Warszawa- Bemowo.

W miesiącu kwietniu ruszył program resocjalizacyjny z zakresu przygotowania do readaptacji społecznej „Teatr życia codziennego”.

Fundacja „Pomoc Potrzebującym” angażując się w oddziaływania na rzecz osadzonych opracowała program teatralny mający na celu konkretne i wymierne korzyści płynące z oddziaływań resocjalizacyjnych.

Zabiegi terapeutyczne o charakterze teatralnym przyczynią się do zmniejszenia deficytów społecznych oraz emocjonalnych uczestników, których zmiana będzie prowadziła do zniwelowania  ryzyka powrotu do przestępstwa.  Wielowymiarowy sposób oddziaływania jest przygotowany specjalnie dla grupy skazanych i dostatecznie elastyczny, tak aby działania przyniosły efekty zindywidualizowane zgodnie z potrzebami każdego osadzonego.

Udział w projekcie bierze grupa osadzonych zakwalifikowanych i objętych systemem oddziaływania programowego w Oddziale Zewnętrznym Warszawa- Bemowo. Spotkania będą odbywały się dwa razy w tygodniu, a ich cykl przewidziany jest do 30.06.2013r. Autorem i wykonawcą projektu jest pracownik Fundacji p. Magdalena Borejko.

Zajęcia teatralne mają nie tylko ogromną wartość terapeutyczną dla skazanych ale również stwarzają alternatywną formę spędzania wolnego czasu.

 

Fundacja Pomoc Potrzebującym

pomagamy i uczymy pomagać
 

PROJEKT "WAŻNI" Budowanie i podtrzymanie aktywności społeczno-edukacyjnej kombatantów

Warszawska Złota Rączka dla seniorów 75+


 

PROJEKT "SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI"

PROJEKT "Lek potrzebny od zaraz"

 

Lek potrzebny od zaraz”

PROJEKT "WARUNEK POWROTU"

WARUNEK POWROTU

Inicjatywa "WARTO BYĆ ZA" Kompanii Piwowarskiej IV EDYCJA 2009 r.

Projekt "SKAZANI nie STRACENI"

 norway,


Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Projekt Przekroczyć Granice

EFS

Projekt  "PRZEKROCZYĆ GRANICE " - szansą na Twój rozwój

 

Współpracujemy z Bankiem Żywności w ramach programu PEAD


Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuje pliki Cookie