• 14a.jpg
  • dscn7339.jpg
  • 1a.jpg
  • 14.jpg
  • 10b.jpg
  • bud_ol_06.jpg
  • 9.jpg
  • 11b.jpg
  • bank_wol_08.jpg
  • 19.jpg
  • 11d.jpg
  • ol_09_2018_18.jpg
  • 3a.jpg
  • 11a.jpg
  • 4a.jpg
  • 15.jpg
  • 5.jpg
  • 7.jpg
  • bud_ol_05.jpg
  • 2b.jpg
  • 10a.jpg
  • 3.jpg
  • 20.jpg
  • 17.jpg
  • 1b.jpg
  • marmur_01.jpg
  • 10.jpg
  • 1.jpg
  • marmur_06.jpg
  • 10c.jpg

PAŹDZIERNIK 2012

Email Drukuj PDF

 

PAŹDZIERNIK 2012

 

24.10.2012 r.

Przekazanie książek na rzecz Aresztu Śledczego Warszawa Grochów oraz OZ Bemowo.

Fundacja Pożytku Publicznego „Pomoc Potrzebującym” wraz z Panią dr Marią Niełaczną z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowała zbiórkę książek, które zostały przekazane Aresztowi Śledczemu Warszawa- Grochów oraz Oddziałowi Zewnętrznemu Warszawa- Bemowo.

Z punktu widzenia psychologów i wychowawców czytanie nie tylko pomaga w kreacji siebie, ale jest istotnym elementem resocjalizacji. Czytelnictwo spełnia taką samą funkcję jak kształcenie literackie na poziomie najniższych klas szkolnych. Czytanie rozwija wyobraźnie, rozbudowuj słownictwo, stymuluje intelekt, rozwija zainteresowania. W głębszym rozumienie czytanie rozwija umiejętność rozumienia kodów kutrowych i społecznych, co pomaga niwelować braki w rozwoju emocjonalnym i moralnym.

Zakład Karny to specyficzne miejsce, gdzie dotychczasowa destrukcyjna aktywność zostaje zahamowana, a destrukcyjne instynkty mogą ulec sublimacji poprzez twórczość. W więzieniu dużo się pisze, opowiada - w ogóle jest się szarpanym przez doświadczenia osobiste z wolności i opowieści fabularne innych skazanych.

Literatura - katalizuje procesy przemiany. W więzieniu ludzie mają nadwyżki czasu wolnego, tylko, że czas wolny ma taką samą wartość jak złoto na Bezludnej Wyspie. Czas staje się walutą wymienialną. Czytanie, pisanie, opowiadanie, to aktywności dostępne dla każdego, od zaraz. Dzięki temu skazani transformują ten bezużyteczny czas. Niektórzy dochodzą do perfekcji: czytając znajdują klucz, który ich umysły wyprowadza poza mury więzienia. Słowo daje wolność i zrozumienie swojego losu.

Mamy nadzieję, że ta darowizna po pierwsze rozszerzy dość ubogą ofertę biblioteki zakładu penitencjarnego oraz przyczyni się do rozwoju czytelnictwa wśród osadzonych.

Życzymy przyjemnej lektury.

 

22.10.2012 r.

Program resocjalizacyjny "X muza za murem".

Dnia 22.10.2012 r. ruszył resocjalizacyjny program sprzyjający przygotowaniu do readpatcji społecznej skierowany do osadzonych w zakresie kształtowania umiejętności społecznych i poznawczych „X muza za murem” w Zakładzie Karnym Warszawa Białołęka.

Emisja filmów jest możliwa dzięki społecznym działaniom Studia Filmowego TOR, którego dyrektorem artystycznym jest Pan Krzysztof Zanussi.

Do głównych zadań opracowanego programu skierowanego na kształtowanie umiejętności poznawczych należy ukazanie ważnych aspektów funkcjonowania w społeczeństwie. Przekazanie w oparciu o model egzemplifikacyjny ważnych pojęć i wartości. Film, jako metoda wizualizacji obrazkowej i prostocie swojego przekazu jest w tym względzie bardzo dobrym narzędziem oddziaływania. W prosty sposób ukazuje uczestnikom programu wartości, jakie są wskazane w programie.  Projekcja filmów w grupach kilkunastoosobowych ma służyć również nauczaniu umiejętności słuchania, odbierania wiedzy, dokonywania selekcji materiału, umiejętności uczestnictwa w dyskusji, doboru argumentów i ogólnie akceptowalnych form obrony własnego zdania.

Program resocjalizacyjny sprzyjający readaptacji społecznej skazanych promuje postawy prospołeczne, zapobiega i przeciwdziała zachowaniom społecznie niepożądanym, tj.: uzależnienie i nadużywanie środków psychoaktywnych, agresji i przemocy oraz szeroko rozumianym postawom pro-kryminalnym. Program resocjalizacyjny sprzyja aktywizacji zawodowej i promocji zatrudnienia, kształtuje umiejętności poznawcze oraz sprzyja integracji rodzin, w szczególności wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności. Wszystkie wyżej wymienione działania mają na celu readaptacje społeczną skazanych, czyli ponowne przystosowanie jednostki do czynnego i samodzielnego życia, wyrażające się w pełnieniu ról społecznych związanych z podstawowymi sferami i płaszczyznami ludzkiej egzystencji.

Celem głównym projektu jest zapoznanie skazanych z wartościowymi edukacyjnie i wychowawczo produkcjami polskich reżyserów. Priorytetem podczas prowadzonego projektu jest modelowanie zachowań podczas kontaktu z dziełem filmowym. Filmy, które zostaną zaprezentowane osadzonym poruszają szereg problemów społecznych, tj.: uzależnienia od środków psychoaktywnych, ubóstwo, bezrobocie, wykluczenie społeczne, brak więzi emocjonalnych z najbliższymi, agresja i przemoc oraz brak umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów. Film może być nośnikiem społecznie oczekiwanych i akceptowanych wartości, dzięki czemu skazani mogą poddać refleksji swoje dotychczasowe życie.

W zajęciach uczestniczy dwunastu skazanych, którzy jak od tej pory wykazują chęć uczestnictwa oraz są zainteresowani tematyką poruszoną w filmach.

 

10.10.2012 r.

Spotkanie robocze dotyczące dalszych form współpracy i partnerstwa w projekcie w ramach Funduszy Szwajcarskich.

W dniu 10.10.2012 r. z inicjatywy naszej organizacji w siedzibie naszej Fundacji odbyło się spotkanie robocze z przedsatwicielami służby więziennej i placówek penitencjarnych z którymi współpracuje nasza organizacja. W spotkaniu wzięły udział: Panie Dyrektor z placówek penitencjarnych okręgu warszawskiego - Aresztu Śledczego Warszawa Grochów; Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka, OZ Warszawa Bemowo oraz Pani Rzecznik Okręgu Warszawskiego Służby Więziennej oraz przedstawicielka pionu penitencjarnego. Spotkanie dotyczyło podjęcia wyzwania jakim jest wspólna realizacja projektu w zakresie partycypacji i zwiększenia uczestnictwa osób osadzonych w życiu społecznym w ramach uruchomionych funduszy szwajcarskich. Nasza organizacja i służby więzienne bezpośrednio lub pośrednio działają wspólnie na tym polu od kilku lat, ale działania te nigdy nie miały charakteru sformalizowanego. Mamy nadzieję, że realizacja tego projektu pozwoli nam na rozwinięcie naszej dotychczasowej współpracy, tym samym wskaże na problem akceptacji społecznej dla osób opuszczających zakłady karne.

Na spotkaniu przedstawiono zarys koncepcji tego projektu i przewidywane możliwe do podjęcia działania. Po dyskusji podjęto decyzję co do wspólnej realizacji  tego projektu oraz wyznaczono harmonogram działań - do momentu złożenia wniosku aplikacyjnego.

Spotkanie miało także na celu omówienie głównych kierunków dalszego rozwoju współpracy Fundacji z placówkami pentiencjarnymi z uwzlgędnieniem potrzeb aktywizacyjnych - społecznych, zawodowych i kulturalnych - osadzonych. 

W ramach spotkania podjęto decyzję o rozwinięciu zajęć sportowych realizowanych przez naszą organizację o warsztaty szachowe oraz kontynuację działał teatralno-artystycznych na terenach wybranych placówek penitencjarnych okręgu warszawskiego.

 

 

09.10.10.2012 r.


Felieton z naszej placówki opiekuńczej w porannym bloku "Kawa czy herbata" w TVP 2.

W dniu 09.10.2012 r. na antenie Telwizji Polskiej Programu 2 w ramach porannego bloku śniadaniowego "Kawa czy herbata" ukazał się felieton "Jak aktywnie i godnie przeżyć starość" w dużym bloku poświęconym geriatrii i procesowi starzenia się realizowanym od kilku tygodni w ramach programu śniadaniowego Telewizji Polskiej.

Program był w całości kręcony na terenie naszej placówki opiekuńczej przy ul. Oliwskiej 5. Telewizja gościła u nas we wrześniu przez ponad 2 godziny. W felietonie wypowiadały się nasze pensjonariuszki, kierowniczka ośrodka przy ul. Oliwskiej 5 oraz rehabilitantka.

Felieton i rozmowę w studiu można zobaczyć pod linkiem:

 

http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-sniadaniowe/kawa-czy-herbata/wideo/jak-aktywnie-i-godnie-przezyc-starosc/8756504

 

 

06.10.2012 r.

Pielgrzymka autokarowa do Niepokalanowa.

W dniu 06.10.2012 r. z inicjatywy naszej organizacji oraz Dyrekcji Aresztu Śledczego Warszawa Grochów została zorganizowana pielgrzymka autokarowa dla kobiet osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności oraz ich dzieci i opiekunów do Sanktuarium w Niepokalanowie. Pielgrzymi - Zarząd Fundacji, osadzone, dzieci i opiekunowie zwiedzili Bazylikę NMP Niepokalanej Pośredniczki Łask oraz Kaplicę św. Maksymiliana Kolbe. Uczestniczyli także w specjalnej mszy św. zorganizowanej wyłącznie dla naszej grupy. Mszę św. odprawił w intencji zgromadzonych w tym dniu pielgrzymów ksiądz Andrzej Kosakowski - który również opiekował się naszą grupą w trakcie naszego pobytu w Niepokalanowie.

Budowę kościoła, rozpoczętą w 1939 r., którą przerwała wojna, kontynuowano ją w latach 1948-1954.

Budowla skierowana jest ze wschodu na zachód. Wysokość wieży, w której zawieszone są cztery dzwony oraz działa zegar o pięciu tarczach, wynosi 47 m. W drzwiach wejściowych umieszczono symbole miejsc najbardziej znanych objawień maryjnych na świecie. Nad wszystkimi wejściami do kościoła znajdują się płaskorzeźby świętych franciszkańskich oraz świętych odznaczających się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. W 1980 r. kościół w Niepokalanowie został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej, a 25 marca 2004 r. otrzymał tytuł ogólnopolskiego sanktuarium.

Pielgrzymi odwiedzili również: Muzeum św. Maksymiliana, Muzeum Straży Pożarnej oraz Muzeum Papieskie - gdzie od kilku miesięcy olbrzymie zainteresowanie wzbudza Papa Mobile w kórym poruszał się w jednej ze swoich pierwszych pielgrzymek Papież Jan Paweł II. Dla naszych podopiecznych - głównie dla dzieci to też była ogromna atrakcja.

Pielgrzymka miała nie tylko charakter religijny, chcieliśmy aby stała się okazją do dodatkowego spotkania rodzin z dziećmi, tym bardziej ważnym bo na neutralnym gruncie bez konieczności odwiedzania zakładu karnego, co dla dzieci - jak wiemy - wiąże się zawsze z olbrzymią traumą. Miejsce, atmosfera i charakter spotkania zmuszały do zadumy i refleksji nad własnym życiem co wywoływało wielokrotnie łzy wzruszenia u wszystkich uczestników pielgrzymki. Spotkanie zakończył wspólny obiad.

Wycieczka odbyła się autobusem Fundacji. Nasza organizacja poniosła pełen koszt organizacji tej pielgrzymki.

 

Grupa pielgrzymkowa przed Sanktuarium NMP w Niepokalanowie. Grupa pielgrzymkowa przed Sanktuarium NMP w Niepokalanowie.
Grupa pielgrzymkowa przed pomnikiem św. Maksymiliana Kolbego Grupa pielgrzymkowa przed pomnikiem św. Maksymiliana Kolbego
W kaplicy Ojca Maksymiliana Kolbego - przed mszą św. dla naszej grupy pielgrzymkowej. W kaplicy Ojca Maksymiliana Kolbego - przed mszą św. dla naszej grupy pielgrzymkowej.
Wycieczka po muzeum papieskim. Wycieczka po muzeum papieskim.
Błogosławieństwo dla dzieci w trakcie mszy świętej. Na zdjęciu ksiądz Andrzej Kosakowski, opiekun naszej grupy w czasie pielgrzymki. Błogosławieństwo dla dzieci w trakcie mszy świętej. Na zdjęciu ksiądz Andrzej Kosakowski, opiekun naszej grupy w czasie pielgrzymki.
Zaproszenie do posługi w charakterze ministranta przyjął jeden z chłopców - uczestników pielgrzymki. Zaproszenie do posługi w charakterze ministranta przyjął jeden z chłopców - uczestników pielgrzymki.

 

 

 

01.10.2012 r.

Koncert chóru SONORKI.

W dniu 01.10.2012 r. w placówce opiekuńczej naszej Fundacji przy ul. Oliwskiej 5 został zorganizowany koncert chóru "SONORKI".

Chór działa pod patronatem Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Praga. Jest to jeden z najlepszych chórów amatorskich działających na terenie Warszawy. Od wielu lat zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Chór powstał w roku 2002, tak więc obecnie obchodzi swoje 10lecie. Założycielką chóru była już nieżyjąca Pani Hanna WÓJCIK. Obecnie dyrygentem chóru jest Pan Jan CZERWIŃSKI.

 

Chór SONORKI w komplecie. Powitanie przed wystepem. Chór SONORKI w komplecie. Powitanie przed wystepem.
Rozśpiewany chór. Rozśpiewany chór.
Zasłuchana widownia. Zasłuchana widownia.
Rozśpiewany chór SONORKI. Rozśpiewany chór SONORKI.
Dyrygent chóru Jan Czerwiński w tle oraz zasłuchani pensjonariusze. Dyrygent chóru Jan Czerwiński w tle oraz zasłuchani pensjonariusze.
A harmonia gra. A harmonia gra.

 

Chór wystąpił u nas z piosenkami o Warszawie i piosenkami patriotycznymi, tak bliskimi sercu naszych seniorów. Nie obyło się oczywiście bez wspólnego śpiewania i łez wzruszenia.

Wszystkich zachwycił profesjonalizm, muzykalność, idealne zgranie głosów oraz ciepło i serdeczność jakie biły od wszystkich uczestniczek chóru.  Mamy więc nadzieję, na dalszą współpracę i kolejne koncerty - w obu naszych placówkach.

 

Dyrygent chóru Jan Czerwiński - akompaniował przy akordeonie. Dyrygent chóru Jan Czerwiński - akompaniował przy akordeonie.
Jan Czerwiński - dyrygent chóru w roli akompaniatora. Jan Czerwiński - dyrygent chóru w roli akompaniatora.
W repertuarze - marsz Mokotowa. W repertuarze - marsz Mokotowa.
Muzykalne, radosne, rozśpiewane, urocze i profesjonalne czyli chór SONORKI w pełnej krasie. Muzykalne, radosne, rozśpiewane, urocze i profesjonalne czyli chór SONORKI w pełnej krasie.
Zasłuchani pensjonariusze w trakcie koncertu. Zasłuchani pensjonariusze w trakcie koncertu.
Występ chóru SONORKI trwa. Występ chóru SONORKI trwa.
Marsz Mokotowa. W nutach i śpiewie. Marsz Mokotowa. W nutach i śpiewie.

W imieniu Fundacji, ale przede wszystkim wszystkich naszych pensjonariuszy bardzo serdecznie dziękujemy za urocze popołudnie wszystkim uczestniczkom chóru oraz jego uroczemu koncertmistrzowi.

 

Fundacja Pomoc Potrzebującym

pomagamy i uczymy pomagać
 

PROJEKT "WAŻNI" Budowanie i podtrzymanie aktywności społeczno-edukacyjnej kombatantów

Warszawska Złota Rączka dla seniorów 75+


 

PROJEKT "SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI"

PROJEKT "Lek potrzebny od zaraz"

 

Lek potrzebny od zaraz”

PROJEKT "WARUNEK POWROTU"

WARUNEK POWROTU

Inicjatywa "WARTO BYĆ ZA" Kompanii Piwowarskiej IV EDYCJA 2009 r.

Projekt "SKAZANI nie STRACENI"

 norway,


Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Projekt Przekroczyć Granice

EFS

Projekt  "PRZEKROCZYĆ GRANICE " - szansą na Twój rozwój

 

Współpracujemy z Bankiem Żywności w ramach programu PEAD


Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuje pliki Cookie