• 4a.jpg
  • 10c.jpg
  • marmur_01.jpg
  • 2.jpg
  • 5.jpg
  • 11a.jpg
  • 10a.jpg
  • 3.jpg
  • 2b.jpg
  • 7.jpg
  • 12.jpg
  • bene_15.jpg
  • bank_wol_08.jpg
  • 10.jpg
  • 11b.jpg
  • 15a.jpg
  • 1.jpg
  • 1b.jpg
  • 9.jpg
  • 10b.jpg
  • 20.jpg
  • 17.jpg
  • 19.jpg
  • ol_09_2018_18.jpg
  • 11d.jpg
  • marmur_06.jpg
  • bud_ol_06.jpg
  • 3a.jpg
  • 15.jpg
  • 14a.jpg

SIERPIEŃ 2012

Email Drukuj PDF

 

SIERPIEŃ  2012

 

30.08.2012 r.

Uroczysty wykład w ramach projektu FIO 2012.

 

W dniu 30.08.2012 r. na terenie naszej placówki opiekuńczej przy ulicy Oliwskiej 5 miał miejsce uroczysty wykład  - podsumowujacy cykl wykładów z zakresu geriatrii i gerontologii - realizowanych w ramach projektu FIO 2012 "Dać szansę". Wykład wygłosił Pan Zygmunt FRYCZEK Dyrektor Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego im. Ojca Pio Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

Fundacja - której Prezesem jest Pan Senator Stanisław KOGUT - od kilku lat współpracuje z naszą organizacją i ma ogromne doświadczenie w zakresie pomocy osobm starszym i niepełnosprawnym. Prowadzi profesjonalne Centrum rehabilitacyjne, przedszkole integracyjne, hipo i dogoterapię oraz hospicjum.

Pan Dyrektor Zygmunt FRYCZEK jest świetnym specjalistą - praktykiem i teoretykiem w zakresie gerontologii i geriatrii. Jednocześnie ma ogromny dar w prezentowaniu swojej wiedzy czego miały okazję doświadczyć beneficjentki naszego projektu. W wykładzie uczestniczyły nie tylko wszystkie uczestniczki projektu ale także personel opiekuńczy i pielegniarski naszej organizacji. Wykład prowadzony w pełnej życzliwości atmosfeerze miał charakter niemal warsztatowy - wywiązała się gorąca dyskusja na temat roli opiekunek w całym systemie opieki, koniczeności jej sprawowania na każdym etapie życia seniorów - także a zwłaszcza w trakcie ciężkiej choroby i tego jak potrzebna jest profesjonalna opieka nad osobą starszą - tym samym budowanie spójnego systemu opieki nad osobą starszą - w pełni profesjonalnego. Także jako swoistej alternatywy dla osób pozostających długi czas bez pracy.

 

Wykład końcowy z geriatrii i gerontologii. Prowadzący - Dyrektor Zbigniew FRYCZEK. Wykład końcowy z geriatrii i gerontologii. Prowadzący - Dyrektor Zbigniew FRYCZEK.
Wykład w ramach projektu Fio 2012 - prezentuje Z. Fryczek Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Stróże. Wykład w ramach projektu Fio 2012 - prezentuje Z. Fryczek Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Stróże.
Zygmunt Fryczek w akcji. Wykłady to jego żywioł. Zygmunt Fryczek w akcji. Wykłady to jego żywioł.
Wykład z geriatrii i gerontologii. Wykład z geriatrii i gerontologii.
W trakcie wykładu z geriatrii i gerontologii. W trakcie wykładu z geriatrii i gerontologii.
Zasłuchani słuchacze. Zasłuchani słuchacze.
Wykład. Wykład.

 

Wykład był też pretekstem do rozmowy na temat rozwiązań merytorycznych i finansowych podjętych przez Fundację w Stróżach w celu rozwoju organizacji w tym działań w zakresie ekonomii społecznej.

 

 

25 - 28.08.2012 r.

WIZYTA STUDYJNA W PRADZE. Zakład Karny Pankrac, Centrum Socialnich Sluzeb Praha 

 

Fundacja w dniach 25-28 sierpnia 2012 r. zorganizowała wizytę studyjną w Pradze.

Celem naszej wizyty stał się największy zakład karny w Pradze - na praskim Pankracu oraz Praskie Centrum Służb Socjalnych - jako jedyne realizujące programy pomocowe i aktywizujące społecznie i zawodowo osoby opuszczające zakłady karne. Gościem naszej Fundacji byli przedstawiciele służby więziennej - zarówno Warszawskiego Okręgu  Służby Więziennej jak i szefów największych zakładów karnych na terenie Warszawy i okręgu. Wizyta była nie tylko pretekstem do poznania rozwiązań resocjalizacyjnych naszych czeskich sąsiadów, ale także możliwością wymiany doświadczeń i podsumowań przeszło 6 letniej współpracy naszej organizacji ze służbami więziennymi w Polsce

Ponieważ od przeszło 6 lat działamy na polu aktywizacji społecznej i zawodowej osób osadzonych chcieliśmy się przekonać, czy to co rozumiemy przez "polską specyfikę" jest wyłącznie polską specyfikę czy może być pewnym modelowym rozwiązaniem w stosunku do rozumienia w praktyce i teorii procesu resocjalizacji skazanych. Jednocześnie chcieliśmy nawiązać kontakt z działającą w Czechach organizacją pzoarządową, która podobnie jak my organizuje szeroko rozumianą pomoc postpenitencjarną dla osadzonych i ich rodzin. Naszym zamierzeniem było przekonanie się czy to co robimy jest wyjątkowe czy ma jakieś relane odniesienie do innych rozwiązań stoswoanych chociażby w krajach ościennych.

Wizyta w Zakładzie Karnym było dla nas przede wszystkim możliwością do porównania warunków w jakich osadzeni odbywają karę pozbawienia wolności jak i przyjętych form pracy z nimi. Na spotkaniu przedstawiono nam krótką historię zakładu karnego, jego umocowanie w systemie oraz zaprezentowano warunki bytowe i środki bezpieczeństwa przedsięwziete w celu wypełnienia warunków odbywania kary. Zwiedziliśmy oddziały w których przebywają osadzeni, cele, sale terapeutyczne i zajęciowe, szpital przywięzienny, przywięzienny zakład produkcyjny.

 

Nasza delegacja w trakcie spotkania w zakladzie karnym na praskim Pankracu. Nasza delegacja w trakcie spotkania w zakladzie karnym na praskim Pankracu.
Prezentacja zakładu karnego i jego osiągnięć była bardzo ekspresyjna. W roli przewodnika - Wicedyrektor ZK na Pankracu, zasłuchana - Pani Dyrektor OISW w Warszawie Anna Ossowska-Rembecka. Prezentacja zakładu karnego i jego osiągnięć była bardzo ekspresyjna. W roli przewodnika - Wicedyrektor ZK na Pankracu, zasłuchana - Pani Dyrektor OISW w Warszawie Anna Ossowska-Rembecka.
Przedstawiciele naszej Fundacji oraz funkcjonariusze SW w trakcie zwiedzania. Przedstawiciele naszej Fundacji oraz funkcjonariusze SW w trakcie zwiedzania.
  Końcowa część prezentacji i spotkania. Czas podsumowania. Końcowa część prezentacji i spotkania. Czas podsumowania.

 

  Szczególne wrażenie zrobiła na nas historyczna izba pamięci w któtrej zachowała się m.in. autentyczna cela z końca XIX wieku, oraz sale w których odbywały się selekcje i wyroki hitlerowskiego sądu okupacyjnego w trakcie II wojny świaotwej. Autentyczna sala kaźni, z zachowaną gilotyną - na każdym zrobiła piorunujące wrażenie.

 

Dyrekcja Zakładu Karnego na Praskim Pankracu. Wicedyrektor Zakładu Karnego z przedstawicielką pionu penitencjarnego. Dyrekcja Zakładu Karnego na Praskim Pankracu. Wicedyrektor Zakładu Karnego z przedstawicielką pionu penitencjarnego.
Pani Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie Anna Ossowska-Rembecka oraz Dyrektor Zakładu Karnego na Praskim Pankracu. Pani Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie Anna Ossowska-Rembecka oraz Dyrektor Zakładu Karnego na Praskim Pankracu.
Zwiedzamy Zakład Karny na Pankracu. Zwiedzamy Zakład Karny na Pankracu.

,

Naszą wizytę podsumowało spotkanie z przedstawicielkami Praskiego Centrum Służb Socjalnych - będących odpowiednikiem naszego MOPS. Ośrodek realizuje autorski program pomocy dla osób opuszczających zakład karny. Co dla nas było dużym zaskoczeniem w Czechach nie ma organizacji, która pomagała by osadzonym bezpośrednio na terenie zakładów karnych. Pomoc jest oferowana jedynie po opuszczeniu murów więzienia. Sytauacja w Czechach jest też o tyle nieprzyjazna dla byłych osadzonych, iż nie mają oni prawa podejmować pracy w zawodach związanych z medycyną (w tym opiekun osób starszych) ani związanych z edukacją ani związanych ze służbą społeczną. Stąd oczywiste ograniczenia w zdobyciu zawodu dla osób opuszczających zakłady karne w Czechach. Oferta pracy jest znikoma i przez istniejące przepisy nie może być poszerzana, czego efektem jest postępujące bezrobocie wśród tej kategorii bezrobotnych.

Przedstawiciele naszej organizacji przed wejściem do siedziby praskiej organizacji pomocowej. Przedstawiciele naszej organizacji przed wejściem do siedziby praskiej organizacji pomocowej.
Przedstawiciele naszej organizacji w trakcie spotkania w czeskiej organizacji pomocowej. Przedstawiciele naszej organizacji w trakcie spotkania w czeskiej organizacji pomocowej.

Przedstawiciele naszej delegacji w trakcie spotkania. Przedstawiciele naszej delegacji w trakcie spotkania.

Gorąca wymiana doświadczeń, opinii i... wizytówek. Z prawej strony - Pani Zuzanna Stancova - koordynator projektów dla osób skazanych. Gorąca wymiana doświadczeń, opinii i... wizytówek. Z prawej strony - Pani Zuzanna Stancova - koordynator projektów dla osób skazanych.

 

Wizyta była dla nas źródłem inspiracji i wiedzy. Nawiązane kontakty pozwolą nam na prezentację naszych działań w szerszym zakresie a także nawiązanie partnerstwa i realizowanie w przyszłości wspólnych działań.

Czas wolny grupa poświęciła na zwiedzanie Pragi, która zachwyciła nad pod każdym względem.

 

Widok na Wełtawę z mostu Karola Widok na Wełtawę z mostu Karola
Panorama z Pragi. Za plecami plac przed Pałacem Prezydenckim. Panorama z Pragi. Za plecami plac przed Pałacem Prezydenckim.

 

 

Projekt Fundacji - zajęcia kulturalno-edukacyjne na terenie zakładów penitencjarnych.

 

Od 1 sierpnia rozpoczęto intensywne przygotowania do spektaklu teatralnego pt. "Pinokio". Przedstawienie jest realizowane jako 1 element długofalowego projektu Fundacji zajęć kulturalno-edukacyjnych relizowanych na terenie placówek penitencjarnych na terenie Warszawy. Zajęcia mają na celu nie tylko organizację czasu osadzonych, ale także wykorzystanie ich potencjału artystycznego i zdolności manualnych. To także pretekst by pokazać ten potencjał światu zewnętrznemu - w tym rodzinom i bliskim osadzonych.

Przedstawienie "Pinokio" przygotowane zostało z myślą o dzieciach osadzonych mężczyzn i kobiet w związku z rozpoczynjącym się nowym rokiem szkolnym. Próby odbywały się 3 razy w tygodniu po 3 bądź 4 godziny. W trakcie zajęć prowadzone były również próby zespołu muzycznego, który na tę okoliczność przygotował repertuar dziecięcy. Było to 5 utworów: "Fantazja"; "Rudzy Rydz"; "Zakochany klaun"; "Wszystkie dzieci nasze są"; "Kaczuchy".

Materiały do dekoracji zakupiła nasza organizacja. Prace plastyczne niezbędne przy realizacji dekoracji wykonali sami osadzeni.

Przedstawienie będzie miało miejsce w dniu 2 września na terenie Aresztu Śledczego Warszawa Grochów.

 

Więcej informacji w zakładce: Pomoc i formy wsparcia/dla osób osadzonych


http://www.pomoc-potrzebujacym.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=146&Itemid=102

 

 

Autorski projekt Fundacji "PRZEZ SPORT DO WOLNOŚCI"

 

Od sierpnia 2012 r. w ramach współpracy z Aresztem Śledczym Warszawa Białołęka  i na podstawie pozytywnej opini Dyrektor Okręgowej Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie Pani Anny Ossowskiej-Rembeckiej na terenie OZ BEMOWO Fundacja "Pomoc Potrzebującym" prowadzi autorskie zajęcia edukacyjno-sportowe dla osadzonych mężczyn. Zajęcia to wycieczki rowerowe połączone ze zwiedzaniem Warszawy i okolic. Na ten cel Fundacja zakupiła 10 rowerów. Mężczyźni pod okiem instruktora, którym jest pracowniczka naszej organizacji (psycholog po resocjalizacji) - pokonują wyznaczoną wcześniej trasę poznając przy okazji okolicę w tym np. zabytki Warszawy i miejsca pamięci. Pozwala to połączyć wysiłek fizyczny z poszerzeniem wiedzy zarówno tej topograficznej jak i historycznej na temat ważnych miejsc dla każdego Warszawiaka.

Wysiłek fizyczny pozwala na racjonalne ujście energii nagromadzonej wskutek osadzenia przez osadzonych i połączenie jej z poznawaniem świata, większą otwartością na otaczające nas szeroko rozumiane środowisko, kontakt ze światem zewnętrznym i uczenie się go "na nowo" po okresie zamknięcia. To także zabawa intelektualna wskazująca na pożytek wysiłku fizycznego, którego celem nie jest tylko wysiłek i tężyzna fizyczna, ale również poznawanie świata i poszerzanie horyzontów.

Taka propozycja pozwala na racjonalne, sensowne zagospodarowanie czasu, którego osadzeni mają w nadmiarze.  Dla pracy resocjalizacyjnej z osadzonymi jest to także ważne z tego wzgledu, iż uczy odpowiedzialności (także w zakresie poruszania się w warunkach wolnościowych), pozwala na obserwację osadzonych  i jest potwierdzeniem dla wychowawców i opiekunów czy osadzeni swoją postawą dają pewność co do ich postawy po opuszczeniu zakładu karnego, także w warunakch dopuszczalnych przepustek jak i przedterminowego warunkowego zwolnienia.

Osadzeni nie tylko chętnie uczestniczą w tych zajęciach, ale sami proponują miejsca, które chcieliby odwiedzić. Długość trasy wynosi przeciętnie około 20/30 kilometrów i trwa - w zależności od programu - od 4 do 5 godzin.

Do chwili obecnej osadzeni odwiedzili:

  • Bemowo i okolice - w tym Park Moczydło i amfiteatr Bemowo - długość trasy 17 km.
  • Powązki Cmentarz Wojskowy - gdzie zadbali o porządek przy Pomniku Pamięci Polek i Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę.
  • Stare Miasto - od Krakowskiego Przedmieścia po Rynek Nowego Miasta - długość trasy 17 km.
  • Łazienki Królewskie
  • Kampinoski Park Narodowy - wyjazd połączony z wykładem przygotowanym przez pracowników parku na temat flory i fauny tego obszaru leśnego. Osadzeni uporządkowali jeden z najczęściej uczęszczanych szlaków parków.

Zajęcia będą kontynuowana do chwili - kiedy pozwoli na to pogoda. Mamy nadzieję - do końca października.

Zajęcia zostaną wznowione na wiosnę przyszłego roku.

 

Więcej informacji i relacji z wycieczek w zakładce: Pomoc i formy wsparcia/dla osób osadzonych


http://www.pomoc-potrzebujacym.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=146&Itemid=102

 

Fundacja Pomoc Potrzebującym

pomagamy i uczymy pomagać
 

PROJEKT "WAŻNI" Budowanie i podtrzymanie aktywności społeczno-edukacyjnej kombatantów

Warszawska Złota Rączka dla seniorów 75+


 

PROJEKT "SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI"

PROJEKT "Lek potrzebny od zaraz"

 

Lek potrzebny od zaraz”

PROJEKT "WARUNEK POWROTU"

WARUNEK POWROTU

Inicjatywa "WARTO BYĆ ZA" Kompanii Piwowarskiej IV EDYCJA 2009 r.

Projekt "SKAZANI nie STRACENI"

 norway,


Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Projekt Przekroczyć Granice

EFS

Projekt  "PRZEKROCZYĆ GRANICE " - szansą na Twój rozwój

 

Współpracujemy z Bankiem Żywności w ramach programu PEAD


Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuje pliki Cookie