• 1a.jpg
  • 10.jpg
  • 9.jpg
  • bud_ol_05.jpg
  • bank_wol_08.jpg
  • 3.jpg
  • 12.jpg
  • dscn7339.jpg
  • 19.jpg
  • 11b.jpg
  • bud_ol_06.jpg
  • 10c.jpg
  • 14a.jpg
  • 7.jpg
  • 14.jpg
  • bene_15.jpg
  • 1b.jpg
  • 11d.jpg
  • 10a.jpg
  • 11a.jpg
  • 2.jpg
  • 15.jpg
  • 2b.jpg
  • 17.jpg
  • marmur_01.jpg
  • 10b.jpg
  • 15a.jpg
  • marmur_06.jpg
  • 20.jpg
  • 4a.jpg

03_MARZEC_2020

Email Drukuj PDF

24.03.2020 r.

Koncert Michała MARMUROWICZA...

W dniu 24 marca w kompleksie opiekuńczym przy ul. Oliwskiej 5 mieliśmy przyjemność ponownie wysłuchać koncertu Pana Michała MARMUROWICZA.

Michał Marmurowicz to uzdolniony wokalista, który swoją muzyczną przygodę rozpoczął od zespołu "Gawęda", który to zespół stał się kuźnią wielu polskich talentów piosenkarskich. Brał udział w wielu znanych teleturniejach muzycznych (m.in. "Tak to leciało") zarażając wszystkich swoją energia, ciekawym głosem i ciepłym stosunkiem do publiczności. Próbował swoich sił w kilu projektach muzycznych związanych z muzyką klubową.

Obecnie z powodzeniem realizuje się jako DJ - prowadzi imprezy klubowe, ale jego pasją są przede wszystkim przeżywające swój renesans dancingi, gdzie nie tylko występuje jako DJ, ale także jako piosenkarz. Jego ulubiony repertuar to złote lata piosenki rozrywkowej czyli lata 70te i 80te.

 

 

W trakcie koncertu mieliśmy okazję nie tylko posłuchać, ale i pośpiewać wiele znanych i popularnych przebojów polskiej sceny rozrywkowej - od Krzysztofa Krawczyka po Annę Jantar. Było głośne klaskanie, śpiewanie, falowanie a nawet tańce. Michał długo nie mógł się rozstać z naszymi podopiecznymi - bisom nie było końca. Obiecaliśmy sobie nawzajem - że na pewno się jeszcze umówimy. Na wspólne śpiewanie.

 

 

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

02_LUTY_2020

Email Drukuj PDF

23 LUTY 2020 r.

Urodziny Pani Stefanii Osiak

W dniu 23 lutego 2020 roku z urodzinowymi życzeniami zjawili się u Pani Stefanii Osiak wolontariusze z Muzeum Powstania Warszawskiego. To tradycja Muzeum - pamięć o powstańcach. Pani Stefania Osiak jest byłym Powstańcem Warszawskim. Była łączniczką i sanitariuszką oddziału "Żywiciel".

"Żywiciel" był to II Obwód Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej obejmujący Żoliborz, Bielany, Marymont, a później także Powązki. Jego rodowód sięga pierwszych dni okupacji. Jak w innych dzielnicach Warszawy, tak i tutaj powstawały małe grupy konspiracyjne wywodzące się z różnych środowisk społecznych i politycznych, jak Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Rezerwistów, Polska Partia Socjalistyczna. Grupą początkowo kierował oficer 21. pp mjr Stefan Obrębski, a po wywiezieniu go do obozu jenieckiego - chor. Stefan Szuba. W lutym 1940 dowódcą, już wówczas zgrupowania, został kpt. "Jur" - Marian Kamiński, również oficer 21. pp, który pełnił tę funkcję aż do kapitulacji Powstania Warszawskiego.

Pani Stefania Osiek - była uczestniczką Powstania do jego kapitulacji.

Obecnie od 5 lat przebywa w naszym ośrodku. Jest niezwykle pogodną, żywą i dowcipną osobą. Zawsze ciekawa świata i tego co się dzieje wśród wszystkich osób, które zna i które pojawiają się wokół niej.

Tradycją twórców Muzeum Powstania Warszawskiego - jest tzw. "sztafeta pokoleń" "pamiętamy", w którym wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzają wszystkich żyjących Powstańców w dniu lub w okolicach ich urodzin. To cenna inicjatywa, która utrwala pamięć o tych, którzy jeszcze są wśród nas, a którzy swoją postawą i walką - dali nam wolność.

W dniu 90tych urodzin Pani Stefanii - nie zabrakło tortu i kwiatów przyniesionych przez wolontariuszy i słodkiego poczęstunku - przygotowanego przez personel ośrodka.

W imieniu Zarządu Fundacji i wszystkich pracowników  składamy Pani Stefanii NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA URODZINOWE.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

20 LUTEGO 2020 r.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE: Grecki Świat Kostka Joriadisa

Miło nam poinformować, że nawiązał z nami współpracę Pan Kostek Joriadis.

Kostek jest rodowitym Grekiem, od wielu lat mieszkającym w Polsce. Warto wspomnieć, że to jeden z najbardziej znanych muzyków solowych i sesyjnych. 

Był członkiem zespołów: Izrael, Papa Dance, Maanam, Bajm, Lady Pank. Jako muzyk sesyjny współpracował też z grupami: Tilt, Kult, De Mono, Chłopcy z Placu Broni i Wilki. W latach 1996-1997 współpracował z Kasią Kowalską. Był producentem i kompozytorem części materiału na płytę "Czekając na...", skomponował m.in. promujący album utwór „Coś optymistycznego”. W 1997 nagrał w duecie z nią singel „Jeśli chcesz kochanym być”, do którego również napisał muzykę. Wydał trzy płyty solowe.

Kostek zgodził się poprowadzić w naszej placówce cykl spotkań poświęconych Grecji i szerzej kulturze hellenistycznej: od wspaniałych miejsc godnych odwiedzenia, poprzez kulturę (muzykę, zabytki, kuchnię) po mitologię grecką. Na spotkanie zapraszamy w każdy wtorek i czwartek o godzinie 14.00.

Tematy kolejnych spotkań rodzą się same - bo sami pensjonariusze podrzucają tematy, które ich interesują. Okazuje się, że tematyka greckiej mitologii, muzyki, sztuki, kuchni - nie jest im obca.

 

 

Za inspirujące i piękne opowieści z ust i życia prawdziwego Greka - serdecznie dziękujemy!!!

opracowała: Małgorzata MROCZEK

18 LUTY 2020 r.

"Przygoda z Operetką" - koncert

W dniu 18 lutego 2020 roku w siedzibie Fundacji "Pomoc Potrzebującym" odbył się koncert niezywkłych gości - artystów scen operetkowych. Przed nami wystąpili: Krzysztof Ciupiński-Świątek - tenor, Małgorzata Urbaniak - sopran, Włodzimierz Trzeciak - fortepian oraz Ewa Baka - prowadzenie. Krzysztof Ciupiński Świąte - to z pewnością przyjaciel naszej Fundacji. Występuje u nas od lat i zawsze zaprasza do koncertów swoich przyjaciół - zdolnych, utalentowanych, udzolnionych muzyków i artystów. Tego dnia wystąpili dla nas:

Małgorzata Urbaniak (sopran) - absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Haliny Słonickiej. Jeszcze jako studentka zajęła III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym dla sopranów im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2003 r.). Od 2000 r. współpracuje jako solistka z Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, z którym koncertuje zarówno w Polsce jak i w wielu krajach europejskich oraz w Japonii. Wykonuje recitale z towarzyszeniem fortepianu i organów. Jako interpretatorka muzyki sakralnej znana jest na Białorusi, we Francji, w Niemczech, na Ukrainie, we Włoszech. Jest solistką Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Współpracuje jako solistka z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej, gdzie promuje muzykę polską śpiewając pieśni i partie operowe różnych autorów.

Krzysztof Ciupiński-Świątek (tenor) - absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Współpracuje m.in. z Operetką Warszawską im. Jana Kiepury, Filharmonią Narodową, Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego oraz agencjami impresaryjnymi w kraju i zagranicą. Od 2012 roku jako jedyny Polak współtworzy międzynarodową grupę artystyczną The 12 Tenors, z którą zaśpiewał setki koncertów w Europie i Chinach. Warsztat wokalny doskonalił między innymi pod okiem Wiesława Ochmana, Ryszarda Karczykowskiego, Anny Marii Ferrante czy Włodzimierza Zalewskiego.Współpracuje z wybitnymi polskimi dyrygentami i reżyserami. Prowadzi działalność koncertową, wykonując repertuar operowy, operetkowy, oratoryjno-kantatowy i pieśniarski obejmujący dzieła kompozytorów od baroku po XX wiek.

Włodzimierz Trzeciak (fortepian)pianista, organista oraz akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, pracował jako akompaniator Opery Narodowej w Warszawie oraz akompaniator i organista  w Operze Narodowej w Hamburgu. Obecnie na co dzień gra w Orkiestrze Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

 

W trakcie koncertu usłyszeliśmy najpiękniejsze utwoty operetekowe i musicalowe - w tym także znane utwory Jana Kiepury, węgierskie czardasze, klasyki włoskiej opery i operetki, utwory Johana Straussa - ojca i syna. Oklaskom nie było końca. W niektórych partiach nasi seniorzy wtórowali śpiewem - zachęcani do aktywności muzycznej przez artystów. Reakcje były żywiołowe - stąd 3 krotnie bisy nie dziwią. Artyści długo nie mogli zejść ze sceny - non stop zachęcani brawami do kolejnego występu.

 

 

Wszystkim artystom zaangażowanym w realizację koncertu i tak pięnie prezentujących swoje umiejętności wokalne i aktorskie - jeszcze raz SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK



12 LUTY 2020 r.

WALENTYNKOWY Koncert Michała Matuszewskiego

W dniu 12 lutego 2020 roku w siedzibie Fundacji "Pomoc Potrzebującym" odbył się koncert Michała MATUSZEWSKIEGO - finalisty XI Edycji programu muzycznego "Must be the Music". Michał był odkryciem XI edycji muzycznego show. "Pan jest z kategorii fenomenalnych ludzi" – powiedziała Kora tuż po występie 22- letniego Michała. Dzięki piosenkom Anny German, które wykonuje wprost fenomenalnie i głosom widzów dotarł aż do wielkiego finału, W wielkim finale Michała pokonała go Ola Garstka. Zaczarował jury i publiczność brawurowym wykonaniem piosenki „Człowieczy los” z repertuaru Anny German. Artysta zdobył wielu fanów a jego trasa koncertowa jest utkana występami w całej Polsce.

Barwa  jego głosu jest trudna do określenia. Jest to mieszanka falsetu z kontratenorem. Głos jest ciepły, wręcz aksamitny - pieści uszy słuchaczy i zachwyca nieskazitelnością brzmienia. Obecnie Michał realizuje swoje projekty solowe, ale także występuje w projektach promujących kulturę etniczną: żydowską, łemkowską, bieszczadzką. Pochodzi z Bieszczad, więc przywiązanie do tej tradycji nie jest zaskoczeniem. Jest multinstrumentalistą. Gra na fortepianie i akordeonie.

 

 

Michał wystąpił Fundacji z godzinnym recitalem polskich i zagranicznych piosenek. Tym razem uraczył nas nie tylko swoim pięknym głosem, ale także wspaniałą grą na akordeonie. Mieliśmy okazję usłyszeć znane utwory muzyczne, które zostały zapożyczone do polskiej kultury m.in z Grecji, z kultury cygańskiej, żydowskiej czy ukraińskiej. W Polsce wykonywały je m.in.: Eleni, Anna Jantar, Sława Przybylska, Halina Kunicka.

 

 

Artysta nie musiał zachęcać naszych podopiecznych do wspólnego śpiewania, pokazując niesamowitą skalę głosu - ale też wrażliwość i umiejętność pracy z osobami starszymi. Jest ciepłym, otwartym człowiekiem co znacznie skraca dystans pomiędzy artystą a publicznością, dzięki czemu czuje się bezpośredniość i ciepło, a wspólne śpiewanie staje się autentyczną przyjemnością. Dowodem były - liczne bisy, chętnie wykonywane "na życzenie" przez Michała.

Ponieważ Michała śmiało możemy nazwać - Przyjacielem naszej Fundacji w dowód uznania, ale też serdecznej przyjaźni jaka nas łączy, na ręce artysty zostały przekazane oficjalne podziękowania (dyplom) za zrozumienie, zaangażowanie i wsparcie działań Fundacji.

Z tego miejsca - jeszcze raz serdecznie dziękujemy Michałowi za wspaniały występ.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

05 LUTEGO 2020 r.

Koncert senioralnego chóru społecznego VOLARE.

W dniu 05 LUTEGO już po raz kolejny mieliśmy okazję wysłuchać koncertu senioralnego chóru społecznego "VOLARE".

Chór „Volare” działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku DK ŚWIT i jest wspólną inicjatywą Zarządu Fundacji "Pomoc Potrzebującym" oraz Dyrekcji Domu Kultury Świt. Członkami chóru są seniorzy, słuchacze UTW działającego przy DK Świt. Chór działa od 2,5 roku a opieką artystyczną nad działaniami zespołu oraz dyrygenturę sprawuje Pani Paulina Nowak. Opieką muzyczną wraz z akompaniamentem sprawuje Pani Dorota Dywańska. Chór zdobył już kilka nagród na przeglądach chórów senioralnych, z powodzeniem wystepuję w ośrodkach kulturalno-oświatowych stolicy - zbierając liczne pochwały i gratulacje. W repertuarze grupy znajdziemy zarówno utwory klasyczne, jak i znane, popularne polskie piosenki.

Podczas występu wysłuchaliśmy zarówno utworów klasycznych: „Va Pensiero” z  opery Nabucco G.Verdi, „Złota rybka” S. Moniuszko, „Stabat Mater” Z. Kadaly, ale również utwory muzyki współczesnej i rozrywkowej: „Kwiat jednej nocy” do słów Jonasza Kofty z repertuaru Alibabek, „Nie liczę godzin i lat” A.Rybińskiego oraz "Zacznij od bacha" z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Ze specjalną dedykacją dla naszych pensjonariuszy jedna z chórzystek p. Mirka przepięknie zaśpiewała „Poloneza Warszawskiego” z repertuaru Mazowsza do sł. T. Sygietyńskiego i muzyki J. Ficowskiego. Podczas występu mieliśmy również okazję z przyjemnością wysłuchać hitów operetkowych „Usta milczą dusza śpiewa” F. Lehara z „Wesołej Wdówki” oraz „Jakże mam ci wytłumaczyć” E. Kalmana z operetki „Księżniczka Czardasza, które to arie wykonała p. Ela Leśniewska. 

Warto podkreślić, że chórowi towarzyszył na saksofonie Pan Jacek Pęcherski, który - co ważne - występował wspólnie z Jonaszem Koftą. Jest znany muzykiem sesyjnym występującym z wieloma artystami polskiej muzyki estradowej. Dźwięk saksofonu nie jest często słyszany na naszych koncert, tym bardziej - solowe popisy Pana Jacka budziły szczery zachwyt i gromkie oklaski.

 

 

Oczywiście nie obyło się bez bisów. Seniorzy ponownie wysłuchali piosenek o Warszawie - w tym niezwykle poruszającego Poloneza Warszawskiego.

 

 

W imieniu naszych podopiecznych serdecznie dziękujemy wszystkich chórzystom oraz Pani Paulinie Nowak - dyrygentce chóru, Pani Dorocie Dywańskiej za wspaniały akompaniament i Panu Jackowi Pęcherskiemu za solowe popisy muzyczne na saksofonie.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK


 

 

12_GRUDZIEŃ_2019

Email Drukuj PDF

30.12.2019 r.

Koncert Sylwestrowy: Marcelina Kopyt i Mariusz Moćko.

W dniu 30 grudnia koncertowo pożegnaliśmy stary rok.Sylwestrową atmosferę zapewnili nam tym razem: Marcelina Kopyt (MarcePani) oraz Mariusz Moćko.

Marcelina Kopyt: ukończyła szkołę muzyczną w Radomiu w klasie saksofonu altowego oraz Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Jest finalistką "Bitwy na Głosy 3"(drużyna A. Piasecznego), wystąpiła również w The Voice of Poland oraz niedawno jako członek jury programu "Śpiewajmy razem" na Polsacie. Ma piękny aksamitny głos oraz niezwykłą wrażliwość muzyczną.

Mariusz Moćko: flecista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracował z wieloma orkiestrami oraz filharmoniami. Współpracuje z artystami polskiej sceny muzycznej: m.in. z Piotrem Rubikiem, Marylą Rodowicz, Maciejem Miecznikowskim, Januszem Radkiem, Justyną Steczkowską, Andrzejem Piasecznym. Znany z wielu projektów muzycznych jak np. „Szansa na Sukces”.

W trakcie koncertu usłyszeliśmy znane i popularne przeboje wykonywanie w duecie oraz solo takich polskich wykonawców jak: Zbigniew Wodecki, Anna Jantar, Hanna Banaszak. Niezwykle żywą reakcję wywołało wykonanie "Remedium" Maryli Rodowicz z popularnym i znanym refrenem "Wsiąść do pociągu bylejakiego". Wszyscy śpiewali w głos - wtórując artystom. Koncert zakończyło wspólne wykonanie (przy akompaniamencie gitary) piosenki "Hej Sokoły" oraz "Szła dzieweczka do laseczka" ze wspólną choreografią. 

Niespodzianką było wykonanie przez Panią Marcelinę na saksofonie przepięknej piosenki Louisa Amstronga "What a Wonderful Word".

 

 

Obojgu artystom składamy SERDECZNIE PODZIĘKOWANIA za profesjonalne wykonanie, oprawę muzyczną, prawdziwe zaangażowanie, uśmiech i serce okazane naszym podopiecznym - ale przede wszystkim za doznania muzyczne, jakimi byliśmy świadkami i aktywnymi uczestnikami.

 

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

19.12.2019 r.

Wigilia dla pensjonariuszy i rodzin.

W dniu 19 grudnia jak co roku mieliśmy ogromną przyjemność spotkać się przy wspólnym stole wigilijnym z naszymi pensjonariuszmi i ich rodzinami. Przy wspólnym stole na naszej sali "ogrodowej" (ogród zimowy) oraz w łączniku - przy przygotowanych stołach spotkało się ponad 180 osób. Ci, którzy nie mogli z nami usiąść przy wspólnym stole mieli przygotowany posiłek wigilijny do pokoju.

Wieczerzę rozpoczęło czytanie pisma świętego przez kapelana naszego ośrodka. W imieniu Zarządu Fundacji życzenia świąteczne - zdrowych. pogodnych, pełnych radości i wzajemnej bliskości Świąt Bożego Narodzenia złożyła Wiceprezes Zarządu Pani Barbara Marczak. Wszyscy obecni podzielili się opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia.

Na stołach pojawiły się wszystkie tradycyjne wigilijne potrawy: śledzie, ryba po grecku, ryba w galarecie, pierogi, barsz czerwony, kapusta. Przygotowania do wieczerzy trwały od kilku tygodni. Nasza kuchnia pzygotowała na ten dzień ponad 1000 pierogów z kapustą. Wszystko smakowało wybornie.

Atmosferę prawdziwie wigiljną zapewnił nam też Michał Matuszewski - który przy fortepianie a potem z akordenom - kolędował z wszystkimi naszymi gośćmi. Ponieważ Michał pochodzi z Bieszczad nie zabrakło też akcentów góralskich - pięknych kolęd i pastorałek śpiewanych piękną góralszczyzną. Wieczór zakończyło wspólne kolędowanie w pokojach naszych podopiecznych - tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wieczerzy. Wraz z Michałem kolędowali: kapelan, Pani Barbara Marczak - Wiceprezes Fundacji, Anika Batkowska - terapeutka zajęciowa oraz Małgorzata Mroczek - koordynator projektów.  Nie ominięto żadnego pokoju - intonując chociaż jedną kolędę i składając serdeczne życzenia podopiecznym.

 

W imieniu całego Zarządu Fundacji, wszystkich pracowników i współpracowników - jeszcze raz DZIĘKUJEMY wszystkim za trud i zaangażowanie włożone w przygotowanie tej wieczerzy, życząc jednocześnie pensjonariuszom i ich rodzinom zdrowych, radosnych, pogodnych świąt i wszelkiej szczęśliwości.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

18.12.2019 r.

Jasełka przygotowanie przez dzieci ze szkoły SP nr. 368 w Warszawie

W dniu 18 grudnia przed naszymi seniorami wystąpiły dzieci ze szkoły numer 368 w Warszawie im. Polskich Olimpijczyków (Warszawa Białołęka). Dzieci oraz kadra nauczycielska ze szkoły współpacują z naszą placówkę. Mamy ogromną przyjemność gościć dzieci i młodzież na terenie naszej placówki przy okazji różnych wizyt i imprez okolicznościowych organizowanych przez szkołę.

SP nr. 368 to jedna z największych placówek oświatowych w Warszawie. Szkoła jest dostosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Od początku istnienia w placówce funkcjonują klasy ogólne, integracyjne oraz sportowe. W ramach oddziałów ogólnych funkcjonują klasy z rozszerzeniami programowymi z: matematyki, informatyki, języka hiszpańskiego, języka rosyjskiego, języka polskiego, geografii, biologii, chemii, wychowania fizycznego, fizyki, historii.  Aktualnie do szkoły uczęszcza 848 uczniów, którzy uczą się w: 3 klasach sportowych (piłka nożna i lekka atletyka), 13 klasach dwujęzycznych z nauczaniem dwujęzycznym w ramach lekcji biologii, chemii, fizyki, historii oraz geografii, 15 klasach ogólnych.

Tym razem dzieciaki wystąpiły przed naszymi seniorami z jasełkami, które traktowały o potrzebie spędzanie świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym i niezwykłej magii tych świąt, która nawet u najbardziej zatwardziałych ich przeciwników wywołują potrzebę pojednania, łączności z bliskimi i dzielenia się radością, miłością i obecnością bliskich.

Przedstawienie wywołało moc wzruszeń i emocji. Było też pretekstem do wspólnego kolędowania. Dzieci zostały obdarowane przez naszą Fundację koszami słodyczy. Jeszcze raz w imieniu wszystkich naszych podopiecznych dziękujemy dzieciom oraz kadrze pedagogicznej szkoły za przygotowanie tego przedstawienia.

 

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

 

12.12.2019 r.

Koncert Zespołu DUO.

W dniu 12.12.2019 r. w placówce przy ul. Oliwskiej 5 odbył się koncert duetu instumentalno-wokalnego DUO. 

Zespół "DUO" tworzą dwaj profesjonalni muzycy: Waldemar TRZECIAK - akordeon oraz Mirosław KUŹNIAK - skrzypce. Obaj Panowie związani z wieloma zespołami muzycznymi, mającymi w swym repertuarze piosenki warszawskie, znane i lubiane standardy muzyki poważnej opracowane na akordeon i skrzypce, popularne czardasze, pieśni i ballady rosyjskie i ukraińskie. Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać przebojów z repetuaru: Johana Straussa, Franza Lehara, Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Ponieważ byliśmy w okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia - mieliśmy ogromną przyjemność wraz z zespołem zaśpiewać kilka znanych i popularnych kolęd i pastorałek: Lulajże Jezuniu, Cicha Noc, Przybieżeli do Betlejem.

 

 

Koncert zakończyło brawurowe wykonanie "Nad Pięknym Modrym Dunajem" oraz Marszu Radetzkiego Johanna Straussa. Oczywiście nie obyło się bez rytmicznego klaskania. Wykonanie tego utworu budzi zawsze moc pozytywnych emocji.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

 

06.12.2019 r.

"Cuda na kiju" - koncert kwintetu klarnecistów.

W Mikołajki 6 grudnia wystapił w naszym ośrodku z niewzykłym koncertem - kwintet klarnecistów. Koncert zatytułowany "Cuda na kiju". Dlaczego na kiju??? Bo tak slangowo w języku muzyków określany jest klarnet. Dlaczego cuda??? Bo klarnet to takie instrument, który daje niezwykłe możliwości muyzcnej interpretacji. Określane bardzo często jako - muzyczne cuda. Klarnet wbrew pozorom to nie jeden istrument... ale kilka w rodzinie. Mieliśmy okazję poznać kilka z nich. Różnią się nie tyllko wielkością - ale też barwą, dźwiękiem, tonacją.

Swoje niezwykłe umiejętności zaprezentowali przed nami Panowie: Krzysztof Mastalerski, Mariusz Głębocki, Marek Szaparkiewicz, Jarosław Buraczyński, Bogdan Kraski.

Wszyscy Panowie to artyści orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, którzy od kilku lat - prezentują nie tyko swoje umiejętności, ale niezwykłe możliwości instrumentu muzycznego jakim jest klarnet. Usłyszeliśmy utworo od muzyki poważnej po słynne amerykańskie ragtim'y i argentyńskie tanga. To była prawdziwa muzyczna podróż po najciekawszych zakątkach świata, gdzie klarnet cieszy się ogromną miłością i zainteresowaniem artystów.

 

Pretekstem do koncertu był... Pan Władysław, nasz podopieczny, któremu dawni przyjaciele z orkiestry chcieli zrobić niespodziankę. Pan Władysław to znany i uznany w Polsce klarnecista, nie tylo muzyk - ale i nauczyciel, mający na swoim koncie wiele sukcesów w edukacji młodych adeptów sztuki gry na instrumentach dętych - w tym klarnetów. Panowie od lat ze sobą współpracowali, występując i koncertując wspólnie w ramach orkiestry Teatru Wielkiego.

Wszytkim Panom serdecznie dziękujemy za występ, tym bardziej, że to była nie tylko muzyczna podróż po znanych i popularnych utowrach muzyki poważnej i popularnej, ale też swoista lekcja wiedzy na temat możliwości jakie daje gra na klarnecie. Takiego koncertu jeszcze u nas nie było. Tym bardziej, składamy serdeczne podziękowania całemu kwintetowi i przyjaciołom Pana Władysława, którzy pomogli nam zorganizować to przedsięwzięcie.

 

 

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

04.12.2019 r.

Prezentacja filmu "Byłam jego Isaurą".

W dniu 4 grudnia z wykładem poświęconym przemocy domowej wobec kobiet oraz prezentacją filmu "Byłam jego Isaurą" przyjechała do nas z wizytą - Pani Anna Osowska-Rembecka - były dyrektoo Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, obecnie specjalista Okręgowego Inspektoratu SW.

Pani Płk Anna Osowska-Rembecka -  to była Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie. Pełniła nadzór nad funkcjonowaniem aresztów śledczych i zakładów karnych na terenie Warszawy i Mazowsza. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, specjalność - pedagogika resocjalizacyjna. Dodatkowe specjalizacje: zarządzanie zakładem karnym, edukacja obronna i zarządzanie kryzysami, prawo karne wykonawcze, prawa i wolności człowieka. Studentka studiów doktoranckich (AON) w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi o charakterze militarnym. Od 4 lutego 2010 r. Przewodnicząca Rady ds. Kobiet Służby Więziennej, członkini Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Od 8 kwietnia 2014r. Zastępca Przewodniczącej Zespołu Opiniodawczo-Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania „Kobiety w służbach mundurowych”. Organizatorka czterech Ogólnopolskich Konferencji Kobiet Służby Więziennej. Autorka publikacji i wykładów nt. bezpieczeństwa i obronności, resocjalizacji, przeciwdziałania przemocy domowej i mobbingowi w miejscu pracy, równouprawnienia i równych szans kobiet i mężczyzn w Służbie Więziennej.

Wykład Pani Pułkownik odbył się w ramach corocznej Kampanii "Biała Wstążka" - stop przemocy wobec kobiet. Jak co roku od 25 listopada po raz kolejny ruszyła kampania „Biała Wstążka”. To największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego stosowanej przez mężczyzn przemocy wobec kobiet. Kampania trwała do 10 grudnia. Ponieważ od ponad 12 lat nasza organizacje współpracuje z zakładami karnymi na terenie Warszawy (AŚ Warszawa Grochów, AŚ Warszawa Służewiec OZ Bemowo) zatrudniając na terenie placówki osoby osadzone - wykład i spotkanie z kobietami - odbywającymi karę pozbawienia wolności (często ofiarami przemocy domowej) - wpisały się w zakres działalności Fundacji.

 

 

W spotkaniu wzięły udział - kobiety osadzone, odbywające karę pozbawienia wolności, pracujące w placówce przy ul. Oliwskiej 5. Pretekstem do spotkania była projekcja filmu "Byłam jego Isaurą" (link do filmu poniżej) - poświęcona kobietom odbywającycm karę pozbawienia wolności, ofiarom przemocy a jednocześnie winnym przestępstwa wobec swoich partnerów.

https://www.youtube.com/watch?v=ut_2f_TiLm4

opracowała: Małgorzata MROCZEK


 

 

11_LISTOPAD_2019

Email Drukuj PDF

28.11.2019 r. Przekazanie książek przez pracowników BGK.

W dniu 28.11.2019 r. po raz kolejny pracownicy Banku BGK zaskoczyli nas swoją otwartością i chęcią niesienia pomocy dla naszych podopiecznych. Na początku września - dzięki ich inicjatywie - zorganizowaliśmy na terenie naszego ośrodka: Dzień Wolontariatu. Wydarzenie to cieszyło się tak dużą popularnością i przyniosło tyle dobra i radości obu stronom, że pracownicy zobowiązali się z własnej nie przymuszonej woli do dalszej pomocy i wsparcia naszego ośrodka.

Na początek zorganizowali wśród pracowników zbiórkę książek. Dla nas to o tyle ważne, że nie kupujemy książek nowych - liczymy raczej na czyjeś dobre serce. Ale pragnęlibyśmy, żeby były to pozycje ciekawe, interesujące - nowe. Zazwyczaj kanon literatury polskiej już wszyscy przerobili i nie koniecznie chcemy powracać do "Starej Baśni", ale chętnie, głównie nasi seniorzy, poczytają Daniel Steel, norweskie kryminały czy książki historyczne lub biografie. Takich tytułów nam zawsze brakuje. Zwłaszcza tych, które są obecnie na topie.

I dzięki wsparciu i inicjatywie pracowników BGK takie książki właśnie dostaliśmy. Od popularnych romansów, kryminałów, serii obyczajowo-psychologicznych, biografii po beletrystykę i książki historyczne. Nasi seniorzy byli zachwyceni i już wzięli książki do czytania do pokoju. Niektóre z nich będa czytane na głos w trakcie spotkań przedpołudniowych terapii zajęciowej. W kolejce czekają opowiadania oraz "Lesio" Joanny Chmielewskiej.

 

Wszystkim pracownikom BGK oraz organizatorkom zbiórki Paniom: Katarzynie Szymańskiej oraz Małgorzacie Kordek SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

22.11.2019 r. Koncert Adama GAŁKI - polskiego Elvisa.

W dniu 22.11.2019 r. w płacówce przy ul. Oliwskiej 5 odbył się bardzo oczekiwany koncert. Przed naszą senioralną publicznością wystąpił Adama GAŁKA - polski Elvis.

Adam Gałka to najpopularniejszy polski naśladowca Elvisa Presleya. Obecnie jest najlepszym ”Pierwszym Polskim Elvisem” oraz jednym z najlepszych odtwórców Elvisa w Europie. Adam Gałka otrzymał specjalny certyfikat od żony Presleya jako najbardziej zbliżony głos do Elvisa.  Adam Gałka urodził się 6 kwietnia 1974 w Olsztynie, gdzie nadal mieszka. W roku 2009 Adam zakłada zespół Memphis Road, z którym do dziś gra koncertowe wersje piosenek Elvisa z Las Vegas.  Obecnie Adam występuje z zespołem i solowo.

W repertuarze ma także utwoty polskich piosenkarzy - Mieczysława Fogga, Piotra Szczepanika, Edyty Geppert. Adam Gałka dyusponuje przepięknym barytonem lirycznym, którym czaruje publiczność w całej Polsce. Z powodzeniem występuje na wielu scenach rozrywkowych w Polsce - wzbudzając szczery zachwyt i podziw.

Nasi seniorzy mieli okazję zoabczyć Pana Adama w dwóh odsłonach. Pierwsza część była poświęcona twórczości Mieczysława Fogga. Pan Adam wystąpił w stylowym smokungu wprowadzając nas w klimat starej Warszawy.

 

 

Druga część to blok poświęcony Elvisowi. W stroju jak na Elvisa przystało, pozostając noc stop w jego stylistyce (ruch sceniczny, mimika, taniec, śpiew) Pan Adam zaprezentował nam wszystkie najbardziej znane przeboje amerykańskiego idola. To było prawdziwe zaskoczenie dla naszych podopiecznych. Stąd pełne zachwytu okrzyki, owacje i oklaski. Bisom nie było końca, a Pan Adama zapowiedział się z kolejnym koncertem. Już na początku przyszłego roku.

 

 

Artyście za rozmach, serce, zrozumienie, czar i charyzmę jaką roztacza na scenie - serdecznbie dziękujemy.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

 

13.11.2019 r. Koncert z okazji Dnia NIepodległości.

W dniu 13.11.2019 r. w płacówce przy ul. Oliwskiej 5 odbył się uroczysty koncert związany z obchodami Święta Narodowego Polski 101 roczny odzyskania niepoldegłości. W koncercie wystąpili znani, cenieni, wspaniali artyści: Pan Krzysztof CIUPIŃSKI-ŚWIĄTEK - tenor, Pan Jarosław PRASZCZAŁEK - fortepian.

Krzysztof CIUPIŃSKI-ŚWIĄTEK – tenor. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Urodzony w Warszawie. Współpracuje m.in. z Operetką Warszawską im. Jana Kiepury, Filharmonią Narodową, Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego oraz agencjami impresaryjnymi w kraju i zagranicą. Od 2012 roku jako jedyny Polak współtworzy międzynarodową grupę artystyczną The 12 Tenors, z którą zaśpiewał setki koncertów w Europie i Chinach. Jeden z najlepszych głosów tenorowych w Polsce. Zaliczany do czołówki śpiewaków młodego pokolenia.

Jarosław PRASZCZAŁEK – fortepian. Dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog, popularyzator wiedzy o muzyce. Ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kierunek: dyrygentura symfoniczno-operowa) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta od 2011 jest prelegentem koncertów edukacyjnych w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 2017 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej oraz jest organizatorem licznych konferencji naukowo-artystycznych.

W trakcie koncertu usłyszeliśmy w przepięknym wykonaniu niemal wszystkie znane i popularne pieśni i utwory patriotyczne z wielu epok. Każdej sekwencji utworów towrzyszył innym mundur z epoki, dostosowany charakterem do wykonywanych utworów. Usłyszeliśmy Marsz Pierwszej Brygady, Hej Hej ułani, Hej chłopcy bagnet na broń, piosenki powstańcze. Każda piosenka była poprzedzona wspaniałym wstępem, uroczą konferansjerką - przybliżającą sam utwórm historie jego powstania i tradycyjne formy wykonywania.

Nasi seniorzy byli zachwyceni. Większość pieśni wykonywali wraz z Krzysztofem Ciupińskim, który po raz kolejny oczarował wszytkich swoim wspaniałym głosem, interpretacją wykonawczą i autentycznym ciepłem i zaangażowaniem jaki okazywał naszym podopiecznym. Zachwytom nie było końca. Potwierdziła się opinia, że Krzysztof Ciupiński-Świątek to jeden z ulubionych wykonawców pojawiających się na naszej małej scenie muzycznej. Wrażliwość, skala głosu, ciepło, wirtuozeria wykonania, zaangażowanie i CZAR jaki rozsiewa jest jego atutem, który działa na widownię (każdą widownię) jak magnes. Chcemy słuchać więcej i więcje. Dlatego koncert, pomimo że trwał godzinę, zakończyły 2 bisy. A seniorzy nie ustawali w biciu braw.

 

 

Obu artystom serdecznie dziękujemy za ten niezwykły koncert.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

05.11.2019 r. Koncert Marceliny Kopyt (MarcePani).

W dniu 05.11.2019 r. w placówce przy ul. Oliwskiej wystąpiła Pani Marcelina Kopyt (MarcePani) wraz z Arkadiuszem Bekieszem.

Marcelina to dwudziestopięcioletnia, niesamowicie utalentowana wokalistka zakochana w muzyce od zawsze. Studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Doszła do finału w drużynie Piaska "Bitwy na głosy". Uczestniczka The Voice Of Poland. Marcelina jest wokalistką sesyjną, śpiewa jingle radiowe, nagrywa reklamy, śpiewa w zespole Cover Banda i może poszczycić się także współpracą z wieloma DJ-ami. Jest koneserką muzyki spokojnej, z przesłaniem, ale nie boi się piosenek z charakterem, gdzie może pokazać siłę swojego głosu. Wraz z Arkadiuszem Bekieszem, który akompaniuje jej podczas występów - tworzą własne utwory muzyczne.

W trakce koncertu usłuyszeliśmy znane i popularne przeboje polskich artystek muzycznej sceny rozrywkowej: Krystyny Prońko, Ewy Bem, Ewy Demarczyk, Violetty Villas. Najwięcej aplauzu wzbudził niezywkle nośny i znany przebój Danuty Rinn "Gdzie te chłopy", którzy artyści bisowali dwukrotnie.

Mieliśmy też okazję wysłuchać kilku utworów własnych tego duetu.

 

 

Koncert zakończył słodki poczęstunek.

W imieniu naszych podopiecznych serdecznie dziękujemy artystom za poświęcony czas i przepiękną muzykę, którą oczarowali wszystkich obecnych.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Edycja II Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2019 – 2021 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

09_WRZESIEŃ_2019

Email Drukuj PDF

04.09.2019 r.

Dzień Wolontariatu z pracownikami BGK...

W dniu 04.09.2019 r. wraz z pracownikami Fundacji BGK na terenie placówki opiekuńczej przy ul. Oliwskiej 5 zorganizowaliśmy dzień wolontariatu. Projekt pod tytułem:

AKTYWNI dla zdrowia, ATYWNI dla życia.

ZIELONY ZAWRÓT GŁOWY…

został zgłoszony do konkursu BGK na najlepszą inicjatywę wolontariatu pracowniczego. Fundacja została partnerem tego zadania. Projekt uzyskał dofinansowanie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Projekt poza celami nadrzędnymi jakimi były aktywizacja i wsparcie osób starszych oraz wskazanie potrzeby niesienia pomocy osobom niesamodzielnym naszym działaniom przyświecała chęć wskazania tych aktywności, które mogą mieć znaczenie w utrzymaniu sprawności przez jak najdłuższy czas przez osoby starsze. Są to: ruch, zdrowe żywienie, kształtowanie otoczenia jako elementu poprawiającego jakość życia, budującego zasoby witalne i podtrzymujące chęć do życia.

Kreowanie rzeczywistości na którą mamy wpływ na każdym etapie życia (sprawność, zdrowe jedzenie, aktywność psychofizyczna).

Tego dnia senioralne aktywności zostały podzielone na 4 części. W każdej z nich aktywnie uczestniczyli pracownicy BGK - jako wolontariuze wspierających (rehabilitacja) oraz animatorzy zajęć (terapia zajęciowa.)

WSPÓLNA REHABILITACJA

Realizowane zajęcia to była propozycja wspólnych ćwiczeń i wspólnej prostej aktywności w formie zabawy z wykorzystaniem prostych elementów rehabilitacyjnych (rotory, stepery, piłki, gumy, ciężarki). Wspólne ćwiczenia odbywały się w grupach mieszanych: seniorzy + wolontariusze np. w kole lub w parach. Blok zajęć odbywał się na sali rehabilitacyjnej.

 

 

WSPÓLNE ZAJĘCIA TERAPUETYCZNE - KALAMBURY

Druga część zajęć to część aktywizacji psycho-edukacyjnej z elementami sensoryki. Konkurs: jaki to przedmiot – rozpoznawanie przedmiotu przez dotyk. Za każdy odgadnięty przedmi0t grupa otrzymywała nagrodę.

Największą atrakcją cieszył się konkurs kalamburowy, który polegał na odgadnięciu znanego polskiego przysłowia/powiedzenia związanego z uczuciami/emocjami. Konkurs przysporzył wszystkim wielu radości i uśmiechu.  Zadania konkursowe mogły być rysowane lub pokazywane. Było śmiesznie i bardzo wesoło. Zadanie było realizowane w grupach mieszanych: seniorzy + wolontariusze. Za każde odgadnięte hasło czekała słodka nagroda.

 

 

WSPÓLNE ZAJĘCIA TERAPII ZAJĘCIOWEJ - ŚWIAT PRZYPRAW (DOTKNIJ_POMYŚL_ZGADNIJ)

Trzeci blok zajęć nosił tytuł: „Z przyprawą przez świat”.

Była to zabawa sensroyczno-pamięciowa polegająca na odgadywaniu nazw przypraw (przez dotyk), wskazania kraju jego pochodzenia i sposobu wykorzystywania (najpopularniejsze przyprawy). Konkurs odbywał się w zespołach mieszanych. Polegał na podaniu 3 danych: 1 przyprawa – 1 kraj – 1 potrawa. Przyprawy można było rozpoznawać przed dotyk ale też przez zapach.

 

WSPÓLNE ZAJĘCIA  W OGRODZIE... ZIELONY ZAWRÓT GŁOWY...

Nasz wspólny dzień wolontariatu zakończyło sadzenie krzewów, roślin, drzew, cebul. Praca w ziemi, to zajęcia z pogranicza sensoryki i działania odstresowującego - budującego aktywność, poczucie estetyki, poczucie tożsamości z grupą (wspólna praca, wspólne kształtowanie przestrzeni). Poza tym świetnie wpływa na zmysły – dotyk, wzrok, węch, smak. Część osób po zasadzeniu np. cebul tulipanów, żoniki i narcyzów mogło samodzielnie zrobić „tabliczki” z opisem posadzonych np. kwiatów. Na pamiątkę spotkania w ramach projektu do ogrodu zostały zakupione: przepiękne magnolie, formowane tuje, hortensje. Dzięki wsparciu wolontariuszy BGK zostały posadzone przed wejściem do naszej placówki oraz w ogrodzie przy ławeczce, z której wiosną i latem korzystają pensjonariusze.

Fundacja serdecznie dziękuję CAŁEJ GRUPIE wolontariuszy z Fundacji BGK, która z pełnym zaangażowaniem otwartym sercem, uśmiechem i nieskrywaną radością oraz empatią współtworzyła zajęcia, ale i atmosferę w trakcie dnia wolontariusza. To była przyjemność gościć Państwa w naszej placówce. Podobnego zdania są nasi podopieczni, którzy wspominają ten dzień z uśmiechem podkreślająć naturalność, życzliwość, oddanie, zainteresowanie i zrozumienie całej grupy.

Dziękujemy bardzo za zaangażowanie całej grupie wolontariuszy Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 22

Fundacja Pomoc Potrzebującym

pomagamy i uczymy pomagać
 

PROJEKT "WAŻNI" Budowanie i podtrzymanie aktywności społeczno-edukacyjnej kombatantów

Warszawska Złota Rączka dla seniorów 75+


 

PROJEKT "SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI"

PROJEKT "Lek potrzebny od zaraz"

 

Lek potrzebny od zaraz”

PROJEKT "WARUNEK POWROTU"

WARUNEK POWROTU

Inicjatywa "WARTO BYĆ ZA" Kompanii Piwowarskiej IV EDYCJA 2009 r.

Projekt "SKAZANI nie STRACENI"

 norway,


Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Projekt Przekroczyć Granice

EFS

Projekt  "PRZEKROCZYĆ GRANICE " - szansą na Twój rozwój

 

Współpracujemy z Bankiem Żywności w ramach programu PEAD


Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuje pliki Cookie