CZERWIEC 2012
POZYTYWNA OCENA WNIOSKU W RAMACH
PROGRAMU OPERACYJNEGO FIO 2012.
Departmant Pożytku Publicznego MPiPS poinformował o wynikach oceny merytorycznej konkursu w ramach środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) . Nasz projekr dostał bardzo dobrą ocenę i wysoką ilość punktów i został skierowany do realizacji. Biorąc pod uwagę ogromną konkurencję (wnioski spływały z całej Polski) to ogromny sukces naszej organizacji, w szczególności biura projektowego Fundacji odpowiedzialnego za konstrukcję i wdrożenie projektu.
Projekt nasz będzie realizowany w ramach priorytetu 4 „Rozwój ekonomii społecznej” pod nazwą „DAĆ SZANSĘ . Ekonomia społeczna jako forma inkluzji społecznej kobiet osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności”. Projekt adresowany jest do kobiet osadzonych odbywajacych karę pozbawienia wolności oraz do instytucji oraz organizacji mogących mieć wpływ na rozwój ekonomii społecznej na rynku lokalnym (Targówek) a tym samym sprzyjać zatrudnieniu osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem wskutek osadzenia pentiencjarnego. Program rozpocznie się w lipcu 2012 i trwać będzie 8 miesięcy. Będzie podzielony na 2 edycje. operacyjnie dla kobiet osadzonych rozpocznie się w dniu 01.08.2012 r. Będzie podzielony na II Edycje – 4 miesięczne. Zakończenie projektu jest przewidziane na maj 2013 r. Projekt przewiduje udział 30 kobiet – 15 kobiet dla każdej edycji.
Projekt obejmie:
Szkolenie wykładowe (merytoryka)– 6 tygodni – w tym szkolenie z zakresu: psychologii (budowanie relacji w grupie, trening interpersonalny), psychologia wieku starczego – przygotowanie do kontaktu z osobami chorymi i starszymi, wykłady z zakresu: geriatrii i gerontologii, pierwszej pomocy, podstaw opieki nad osobą niesamodzielną, specyfiki chorób okresu starczego, diety osób starszych; prawa rodzinnego i prawa pracy, opieki społecznej. Program zajęć zostanie uzupełniony o podstawy ekonomii społecznej – jako jednej z metod samodzielnej egzystencji zawodowej po odzyskaniu wolności przez osadzone.
Dodatkowo zostanie uruchomiony punkt doradztwa prawnego dla uczestniczek projektu we wszelkich sprawach dotyczących ich spraw bytowych i prawnych.
Praktyki zawodowe:- 12 tygodni – wykonywanie czynności opiekuńczych ze wsparciem pielęgniarki prowadzącej i pod nadzorem pielęgniarskim na etapie warsztatowym wraz z rozwijaniem i uzupełnianiem kwalifikacji zawodowych z etapu wykładowego.
Projekt zostanie zakończony wydaniem certyfikatów potwierdzających zdobytą wiedzę co pozwoli podjąć w przyszłości pracę zarówno w placówkach opiekuńczych o podobnym profilu jak nasza albo w formie samodzielnej jako opiekun domowy dla osób starszych np. w formie spółdzielni socjalnej prowadzonej i organizowanej przez osadzone przy wsparciu naszej organizacji.
Mamy nadzieję, że projekt ten będzie realną szansą nie tylko na podniesienie kwalifikacji zawodowych osadzonych, ale na uzyskanie sprawności i umiejętności umożliwiających im poruszanie się po rynku pracy po odzyskaniu wolności – bez obawy o kwalifikacje i niezbędne predyspozycje oczekiwane przez przyszłych pracodawców. Z pewnością ukończenie tego projektu przybliży beneficjentki od upragnionej stabilizacji finansowej i życiowej, da im oczekiwaną samodzielność w kontakcie z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy także w kontekście nowych form zatrudnienia jakim jest - szczególnie dla osób osadzonych - ekonomia społeczna.
27 czerwiec 2012 r. Darowizna na rzecz małego Daniela.
Na prośbe taty Fundacja podarowała Danielowi Szmidtowi wózek inwalidzki. Mamy nadzieję, że pomoże to Danielowi poruszać się swobodnie a opiekunom - ulży w opiece. Całej rodzinie życzymy DUŻO POMYŚLNOŚCI, wytrwałości i optymizmu.