• 5.jpg
  • 3.jpg
  • 10.jpg
  • bene_15.jpg
  • marmur_01.jpg
  • 20.jpg
  • 11b.jpg
  • 3a.jpg
  • 14a.jpg
  • 2.jpg
  • bud_ol_05.jpg
  • 12.jpg
  • 14.jpg
  • bank_wol_08.jpg
  • 15a.jpg
  • 10c.jpg
  • 19.jpg
  • 1.jpg
  • 1a.jpg
  • 9.jpg
  • bud_ol_06.jpg
  • dscn7339.jpg
  • 4a.jpg
  • ol_09_2018_18.jpg
  • 7.jpg
  • marmur_06.jpg
  • 11d.jpg
  • 10a.jpg
  • 17.jpg
  • 1b.jpg

02_LUTY 2019

Email Drukuj PDF

16.02.2019 r.

Projekt "Warszawska Złota Rączka dla seniora"

Od listopada 2018 r. nasza Fundacja realizuje projekt "Złota Rączka dla seniora 75+". Projekt to wyjście na przeciw oczekiwaniom warszawskich seniorów. W ramach akcji realizujemy drobne naprawy w domach seniorów 75+. Koszt takiej usługi jest dla każdego seniora bezpłatny - do wysokości 180 zł/usługę (koszy materiału, robocizny). Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko seniorów, ale także mediów. Mieliśmy przyjemność rozmawiać o projekcie zarówno z mediami lokalnymi, stacjami telewizyjnymi (Polsat Rodzina). Tym razem na zlecenia złotej rączki wybrała się z nami "Gazeta Wyborcza".

O projekcie opowiadała Pani Małgorzata MROCZEK Koordynator Projektu, a o swojej pracy i realizacji zleceń opowiadał Pan Krzyztof Szydlik - Złota Rączka w projekcie. Reportaż jak i wywiad mogą Państwo zobaczyć - kilkając w linki do poszczególnych materiałów. Życzymy przyjemnej lektury i zachęcamy do korzystania z usług realizowanych w projekcie. TO DZIAŁA!

 

Spisany wywiad na stronach elektronicznego wydania "Gazety Wyborczej"

http://wyborcza.pl/7,82983,24462858,tak-trzeba-zyc-zlota-raczka-za-darmo-na-kazde-zawolanie.html

 

Materiały wideo ze stron www.wyborcza.pl

Reportaż:

http://wyborcza.pl/10,82983,24462667,zlota-raczka-pedzi-seniorom-na-ratunek-zupelnie-za-darmo.html

Wywiad:

http://wyborcza.pl/10,82983,24462737,zlota-raczka-dla-seniorow-kto-moze-skorzystac-z-darmowej.html

 

Projekt „Warszawska Złota Rączka. Podtrzymanie samodzielności warszawskich seniorów 75+ poprzez udostępnienie bezpłatnej pomocy technicznej przy drobnych domowych usterkach”realizowany w latach 2018 – 2019 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym. Umowa numer: PS/B/VI/3/10/557/2018-2019 z dnia 19.12.2018 r.

 

 

14.02.2019 r.

WALENTYNKI 2019

Chociaż święto św. Walentego przywędrowało do nas z za wielkiej wody czyli z Ameryki dość szybko zaskarbiło sobie serca naszych rodaków. Bo czy może być coś piękniejszego niż okazywanie sobie uczuć, okazywanie ciepła, miłości i zainteresowania. Zdajemy sobie sprawę, że w tym okazywaniu uczuć powinniśmy być konsekwentni, być ciepli i czuli nie tylko od święta, ale dobrze, że chociaż tego jednego dnia - każdy gest życzliwości, uśmiechu i zainteresowania jest przyjmowany z radością i oczekiwaniem.

Dla naszych seniorów, to może być dzień trudny, gdyż ich bliscy są z dala od nich. Dlatego staramy się by tego dnia czuli się szczególnie kochani, potrzebni, otuleni naszą serdecznością i ciepłym słowem. Od lat przygotowujemy się do tego dnia ze szczególną starannościa. Nasi seniorzy też. W tym roku wszystkich nas zaskoczyli własnoręcznie przygotowanymi walentynkami w postaci gorąco czerwonych serduszek. Nikt nie pozostał z pustymi dłońmi. Każdy dostał swoją walentynkę  z życzeniami... tylko dla niego. A na koniec walentynkowo i od serca - zagrała nam kapela góralska prosto ze Szczyrku.

 

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

14.02.2019 r.

Koncert Kapeli Folkowej "Góralska Hora".

W dniu 14 lutego w placówce opiekuńczej przy ul. Oliwskiej wystąpiła Kapela Folkowa "Góralska Hora".

Zespół Góralska Hora jest folk kapelą muzyczną z polskich gór wprost ze Szczyrku oraz ze Słowacji. Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak (hora) zarówno w Tatrach, w Beskidach, jak również w całych Karpatach.

Na naszym koncercie zespół wystąpił w 3osobym składzie: skrzypce, akordeon, kontrabas. Kapela hołduje rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu. W repertuarze odnajdziemy skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami polską góralszczyzną oraz utworami: słowackimi, węgierskimi, rumuńskimi, bałkańskimi, cygańskimi, żydowskimi.

 

 

Każdy koncert grupy Góralska Hora jest dużą dawką pozytywnej i skocznej muzyki. Mieliśmy przyjemność doświadczyć tego na żywo i faktycznie - muzyka porwała wszystkich. Wyśpiewano wspólnie "Góralu czy ci nie żal", "Bystra woda", "W murowanej piwnicy". Mogliśmy usłyszeć też dumki ukraińskie i skoczne węgierskie czardasze. Niektórym nogi same rwały się do tańca. Skończyło się na rytmicznym klaskaniu i bardzo głośnym śpiewaniu. Jesteśmy pewni, że taki koncert musimy jeszcze powtórzyć, bo tego rodzaju muzyka - tak bliska sercu każdego Polaka - nie często można usłyszeć na nizinach Mazowsza. Obiecaliśmy sobie kolejne spotkanie - żegnając się gromkim: HEJ!!!

Koncert był szczególny bo odbywał się w Walentynki. Każdy otrzymał swoje serduszko z życzeniami. Nawet członkowie zespołu dumnie nosili swoją walentynkę. Pożegnaliśmy się góralskim bisem oraz słodkościami przygotowanymi przez naszą kuchnię.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

 

11.02.2019 r.

Koncert Michała MARMUROWICZA...

W dniu 11 lutego w kompleksie opiekuńczym przy ul. Oliwskiej 5 mieliśmy przyjemność ponownie wysłuchać koncertu Pana Michała MARMUROWICZA.

Michał Marmurowicz to uzdolniony wokalista, który swoją muzyczną przygodę rozpoczął od zespołu "Gawęda", który to zespół stał się kuźnią wielku polskich talentów piosenkarskich. Brał udział w wielu znanych teleturniejach muzycznych (m.in. "Tak to leciało") zarażając wszystkich swoją energia, ciekawym głosem i ciepłym stosunkiem do publiczności. Próbował swoich sił w kilu projektach muzycznych związanych z muzyką klubową.

Obecnie z powodzeniem realizuje się jako DJ - prowadzi imprezy klubowe, ale jego pasją są przede wszystkim przeżywające swój renesans dancingi, gdzie nie tylko występuje jako DJ, ale także jako piosenkarz. Jego ulubiony repertuar to złote lata piosenki rozrywkowej czyli lata 70te i 80te.

 

 

Ponownie okazało się, że piosenka jest dobra na wszystko... Zwłaszcza gdy trwa karnawał, a w sercu ciągle maj - mimo szarej lutowej pogody za oknem. Spotkania z Michałem to zawsze okazja do wspólnego śpiewania, tańczenia i zabawy. Tak było i tym razem. To było ponownie niezwykle udane muzyczne popołudnie - pełne radości, śpiewu, tańca, wspólnej obecności. Cudownie było patrzeć na szczęśliwe, roześmiane twarze naszych podopiecznych, którzy cieszą się czasem spędzonym wspólnie, ale przede wszystkim muzyką, która towarzyszyła im przez lata. Michałowi serdecznie dziękujemy za niezwykle ciepłą, energetyczną, radosną atmosferę - która powoduje, że nawet zimą w sercu i duszy świeci słońce, ręce same składają się do oklasków a usta chętnie podejmują kolejne wersy piosenek.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

01_STYCZEŃ 2019

Email Drukuj PDF

24.01.2019 r.

Kolędowy koncert chóru SURMA.

Surma to jeden z najstarszych warszawskich chórów. Powstał 95 lat temu przy Zakładach Komunikacji Miejskiej, teraz działa przy Miejskich Zakładach Autobusowych. Po II wojnie przestał być chórem męskim. Z czasem w jego szeregach pojawiły się też osoby niezwiązane z MZA. Teraz na próbach w zajezdni autobusowej przy Ostrobramskiej swoich sił w śpiewaniu próbują mechanicy, dyspozytorzy, a nawet lekarze. Chór jest otwarty na wszystkich amatorów lubiących śpiewać.

Dyrygentem i kierownikiem chóru jest Pan Jerzy Łysiak. Wspomaga go artystycznie, muzycznie i dyrygencko Pani Marzeja Rybak. Przy pianinie zasiadł - pianista, akompaniator - Pan Jan BADAJ.  W repertuarze usłyszeliśmy popularne kolędy i pastorałki oraz niezwykle rzadko wykonywane, ale przepiękne kolędy i pastorałki z Francji i Hiszpanii. W koncercie mogliśmy usłyszeć zarówno cały chór jak i podziwiać piekne głosy solistów.

 

 

Dorobek i dokonania artystyczne chóru to powód do dumy i satysfakcji dla naszej całej nie tylko praskiej społeczności. Działalność zespołu wspaniale służy ideom kultywowania tradycji w kulturze. Obcowanie z muzyką i śpiewem niezwykle silnie wpływa na każdego człowieka, uwrażliwia go i uszlachetnia, otwiera jego serce i umysł, rozwija wyobraźnię. Dzięki Surmie w naszą codzienność wplata się piękno, które niesie w sobie muzyka.

Występ chór zakończyło wspólne śpiewanie. W imieniu Fundacji za koncert podziękował Prezez Fundacji Pan Jerzy KAMIŃSKI. Na artystów po koncercie czekał słodki poczęstunek przygotowany przez naszą organizację.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

 

GRUDZIEŃ 2018

Email Drukuj PDF

14.12.2018 r.

Nawiedzenie relikwii Błogosławionej Hanny CHRZANOWSKIEJ.

W dniach 12-14 grudnia mieliśmy zaszczyt gościć relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej.

Dla naszej organizacji to ważna chwila. Błogosławiona Hanna Chrzanowska jest patronką kaplicy znajdującej się w placówce opiekuńczej przy ul. Oliwskiej 5. Błogosławiona Hanna CHRZANOWSKA była pielęgniarką. Stała się prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego w Polsce. Urodziła się w 1902 roku w Warszawie, zmarła w 1973 w Krakowie. W kwietniu 2018 r. została beatyfikowana. Jest patronką pielęgniarek w opiece nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.

Program uroczystości był bardzo bogaty. W dniach 12-14 grudnia nasi podopieczni, ich rodziny oraz nasi sąsiedzi brali liczny udział w zaplanowanych w kaplicy wydarzeniach. Były to:  adoracje relikwii w kaplicy, przypomnienie biografii, czytania  fragmentów książki poświęconej błogosławionej, koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec, litania do błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Każdego dnia odprawiana była msza w intencji wszystkich naszych podopiecznych, ich rodzin i opiekunów, personelu pielęgniarskiego i opiekuńczego, personelu Fundacji ze wstawiennictwem do Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej.

 

W ostatnim dniu mieliśmy zaszczyt gościć siostrzeńca błogosławionej Hanny Chrzanowskiej - Pana Stanisława Szlenkiera wraz z małżonką. Dzięki temu spotkaniu i wspólnemu uczestnictwu we mszy świętej mieliśmy okazję bliżej poznać postać Hanny Chrzanowskiej - co przybliżyło nam tę postać jako człowieka, kobiety, pielęgniarki - niezwykle pogodnej, troskliwej, odpowiedzialnej i zaangażowanej w opiekę nad osobami potrzebującymi osobę. To spotkanie było zarówno dla naszych podopiecznych i wszystkich gości niezwykłym przeżyciem.

 

:

Osoby bliżej znające Hannę dawały zgodne świadectwo, że w sposób heroiczny wypełniała przykazanie miłości bliźniego. Stąd w środowisku krakowskich pielęgniarek zrodziła się myśl, aby podjąć starania o jej beatyfikację. W 1995 r., pielęgniarki skupione w Katolickim Stowarzyszeniu Pielęgniarek i Położnych, zwróciły się z prośbą do ks. kard. F. Macharskiego o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego.

Ksiądz Kardynał, który sam powiedział o Hannie, że była „sumieniem środowiska pielęgniarskiego’, życzliwie odniósł się do tej prośby i po spełnieniu niezbędnych wymogów dokonał uroczystego otwarcia procesu w dniu 3 XI 1998 r. Proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej został zamknięty na szczeblu diecezjalnym 30. XII. 2002 r. Ostatecznie proces zakończył się uroczystą mszą beatyfikacyjną w kwietniu 2018, w trakcie której wyniesiono na ołtarze błogosławioną Hannę Chrzanowską.

W trakcie uroczystości pogrzebowych na Cmentarzu Rakowickim którym przewodniczył ks. kard. Karol Wojtył w homilii pogrzebowej powiedział m.in. „Dziękujemy Ci Pani Hanno, że byłaś wśród nas ( … ) jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi: błogosławieni miłosierni”.

Hanna Chrzanowska stała się patronką i wstawienniczką pielęgniarek osób starszych i niesamodzielnych, zwłaszcza tych w chorobach przewlekłych i długoterminowych. Wiele uwagi  poświęciła środowisku pielęgniarskiemu, troszcząc się o duchowy i etyczny poziom pielęgniarek i  położnych. Jest twórczynią wnikliwie ułożonego przez nią samą „Rachunku sumienia pielęgniarki".

 

 

04.12.2018 r.

Kolędowe spotkanie młodzieży z pensjonariuszami.

W dniu 5 grudnia z życzeniami, kartkami świątecznymi i kolędowym śpiewaniem na zajęcia terapii zajęciowej do kompleksu opiekuńczego przy ul. Oliwskiej 5 zawitała grupa młodzieży ze Szkolnego Koła PCK przy Szkole Podstawowej nr 368 im Polskich Olimpijczyków. Oprócz serdeczności, kartek świątecznych, życzeń nasi młodzi wolontariusze uczestniczyli w zajęciach służąc swoją pomocą, dobrą radą czy zwykłą rozmową. Oczywiście - nie obyło się bez wspólnego kolędowania. Młodym ludziom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, energię, entuzjazm, empatię i serce - oddane naszym podopiecznym. Opiekunowi grupy - nauczycielowi - Panu Sebastianowi Werelichowi dziękujemy za zangażowanie, pasję i pomoc przy organizacji i zaangażowanie przy prowadzeniu zajęć. To nie pierwszy raz, gdy spotkanie z naszymi seniorami odbywa się z inicjatywy młodych ludzi, co potwierdza fakt, że jest to gest szczery, płynący z głębi serca a nie podyktowany jedynie koniunkturalizmem. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny.

 


opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

LISTOPAD 2018

Email Drukuj PDF

27.11.2018 r.

Z koncertem "Kraina Łagodności" wystąpił Zbigniew SZCZEREK

z synem Antkiem...

W dniu 30 listopada w kompleksie opiekuńczym przy ul. Oliwskiej 5 mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu Pana Zbigniewa SZCZERKA.

Zbigniew SZCZEREK to utalentowany artysta, który upodobał sobie piosenki z nurtu... krainy łagodności.

Kraina Łagodności to tytuł cyklicznego programu telewizyjnego emitowanego w TVP 1 w latach 1995–1996 oraz serii płytowej, od których wzięła się nazwa nurtu muzycznego określającego wykonawców z kręgu piosenki: literackiej, autorskiej, turystycznej, poezji śpiewanej. Nazwa zaczerpnięta została z piosenki Wojtka Bellona (znanego autora tekstów, pieśniarza, kompozytora, poety) „Pieśń łagodnych”. On wraz z zespołem "Wolna Grupa Bukowina" zapoczątkował nurt piosenki poetyckiej, czy też piosenki z tekstem, do której zalicza się obecnie takich artystów jak: Magda Umer, Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, zespoły "Pod Budą" czy "Raz, Dwa, Trzy".

Zbigniew Szczerek zaprezentował nam piosenki Marka Grechuty, Maryli Rodowicz, grupy Dżem i zespołu "Stare Dobre Małżeństwo". Wraz z nim zaprezentował się przed nami jego syn: Antoni, który odziedziczył zdolności wokalne i zainteresowanie muzyką... po rodzicach.

 

 

Dla wszystkich naszych podopiecznych to był mile spędzony czas z mądrymi piosenkami o życiu, miłości, wybaczaniu. Najbardziej przypadły nam do gustu piosenki które dobrze znaliśmy: "Ludzkie gadanie" (znane jako "Gadu, gadu nocą" z repertuaru Maryli Rodowicz i Seweryna Krajewskiego) oraz piosenki Marka Grechuty i zespołu Dżem. Wszystkich zachwycił ujmujący głos Pana Zbigniewa, wrażliwość, połączone z mądrością przekazu i interpretacji.

 

 

W imieniu wszystkich naszych podopiecznych SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za występ.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2016 – 2018 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020. Umowa numer: PS/B/VI/3/10/235/2016-2018 z dnia 05.09.2016r. Ze środków na 2018 r.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

27.11.2018 r.

Koncert Michała MARMUROWICZA...

W dniu 27 listopada w kompleksie opiekuńczym przy ul. Oliwskiej 5 mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu Pana Michała MARMUROWICZA.

Michał Marmurowicz to uzdolniony wokalista, który swoją muzyczną przygodę rozpoczął od zespołu "Gawęda", który to zespół stał się kuźnią wielku polskich talentów piosenkarskich. Brał udział w wielu znanych teleturniejach muzycznych (m.in. "Tak to leciało") zarażając wszystkich swoją energia, ciekawym głosem i ciepłym stosunkiem do publiczności. Próbował swoich sił w kilu projektach muzycznych związanych z muzyką klubową.

Obecnie z powodzeniem realizuje się jako DJ - prowadzi imprezy klubowe, ale jego pasją są przede wszystkim przeżywające swój renesans dancingi, gdzie nie tylko występuje jako DJ ale także jako piosenkarz. Jego ulubiony repertuar to złote lata piosenki rozrywkowej czyli lata 70te i 80te.

 

 

Dla nas wszystkich, naszych podopiecznych oraz gości to była niezwykle energetyczna, radosna podróż w świat piosenek, które dobrze znamy i których chętnie słuchamy. Niespodziewanie do koncertu przyłączył się Pan Robert - syn jednej z naszych pensjonariuszek, który ochoczo i z niezwykła brawurą i entuzjazmem - akompaniował artyście przy pianinie. Na koniec odegrał radosnego kankana. To nie było umówione, stąd radość naszych podopiecznych i wszystkich gości niezmierna, bo to niesłychanie ożywiło nasze spotkanie - wprowadzając element muzycznego zaskoczenia.

To było niezwykle udane muzyczne popołudnie - pełne radości, śpiewu, tańca, wspólnej obecności. Cudownie jest patrzeć na szczęśliwe, roześmiane twarze naszych podopiecznych, którzy cieszą się czasem spędzonym wspólnie, ale przede wszystkim muzyką, która towarzyszyła im przez lata. Przeboje, które są im dobrze znane i chętnie przez nich słuchane - to czynnik wywołujący radosny uśmiech na twarzy. Pozwalają zapomnieć o uciążliwościach dnia codziennego związanych z wiekiem lub chorobą.

 

 

I za te szczęśliwe chwile zapomnienia.... DZIĘKUJEMY Panu Michałowi oraz wszystkim którzy swoją obecnością ubarwili nasze spotkanie.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2016 – 2018 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020. Umowa numer: PS/B/VI/3/10/235/2016-2018 z dnia 05.09.2016r. Ze środków na 2018 r.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

lei śpiewający Mikelo to urodzony 8 stycznia 1980 roku w Warszawie Michał Marmurowicz. Swoją przygodę z muzyką zaczynał m.in. w zespole "Gawęda". Na początku obecnej dekady postanowił swoją muzyczna pasję połączyć z pracą udzielając się jako DJ/prezenter karaoke na parkietach warszawskich klubów.

Następnie na kilka lat znalazł się w Egipcie, gdzie tamtejsza kultura i muzyka zafascynowały go na ta tyle, iż po powrocie zainicjował prace nad własnym muzycznym projektem. Poszukując producenta, który zająłby się stworzeniem ciekawego brzmienia nawiązał współpracę z Bass Fun, która w pod koniec 2009 zaowocowała powstaniem angielskojęzycznej kompozycji zatytułowanej "Neverending Dream".

W pierwszych miesiącach 2010 roku piosenka miała swoją premierę w jeleniogórskim Muzycznym Radiu spotykając się z bardzo pozytywnym odbiorem, o czym świadczy kilkumiesięczny jej pobyt na muzycznej liście.

Zachęceni tym obiecującym początkiem Bass Fun i Mikelo w lipcu w zielonogórskim klubie "Heaven" nakręcili teledysk do "Neverending Dream". Klip opowiada historię ponętnej kobiety, która zniewala swoim "kocim urokiem" pogrążonego z początku w depresji bohatera (w tej roli Mikelo), którego nastrój zmienia się od chwili kiedy ją dostrzega i pozwala jej się uwieść. W tej sytuacji nie mogło oczywiście zabraknąć pięknych kobiet oraz tej "jednej", o której opowiada scenariusz.

Zobacz teledysk do piosenki "Neverending Dream"!

Dowiedz się więcej na temat: Fun. | parkiety | bass | muzyka | Rafał Bień



Czytaj więcej na https://muzyka.interia.pl/pop/news-z-gawedy-na-klubowe-parkiety-zobacz-klip,nId,1648723#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

to urodzony 8 stycznia 1980 roku w Warszawie Michał Marmurowicz. Swoją przygodę z muzyką zaczynał m.in. w zespole "Gawęda". Na początku obecnej dekady postanowił swoją muzyczna pasję połączyć z pracą udzielając się jako DJ/prezenter karaoke na parkietach warszawskich klubów.

Następnie na kilka lat znalazł się w Egipcie, gdzie tamtejsza kultura i muzyka zafascynowały go na ta tyle, iż po powrocie zainicjował prace nad własnym muzycznym projektem. Poszukując producenta, który zająłby się stworzeniem ciekawego brzmienia nawiązał współpracę z Bass Fun, która w pod koniec 2009 zaowocowała powstaniem angielskojęzycznej kompozycji zatytułowanej "Neverending Dream".

W pierwszych miesiącach 2010 roku piosenka miała swoją premierę w jeleniogórskim Muzycznym Radiu spotykając się z bardzo pozytywnym odbiorem, o czym świadczy kilkumiesięczny jej pobyt na muzycznej liście.



Czytaj więcej na https://muzyka.interia.pl/pop/news-z-gawedy-na-klubowe-parkiety-zobacz-klip,nId,1648723#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

23.11.2018 r.

Wizyta chińskiej delegacji przedstawicieli służby więziennej...

W dniu 23 listopada w siedzibie Fundacji przy ul. Oliwskiej 5 mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli służby więziennej z Chin z prowincji Jiangsu. W skład delegacji weszli dyrektorzy placówek penitencjarnych dla kobiet i mężczyzn z miejscowości: Nantong, Liyang, Xuxhou, Nanjing. Delegacji przewodniczył: Pan Liu Baomin Dyrektor Generalny Służby Więziennej Prowincji Jiangsu.

Lista przybyłych gości Dyrekcji Zakładów Karnych okręgu Jiangsu. Lista przybyłych gości Dyrekcji Zakładów Karnych okręgu Jiangsu.

Przedstawiciele delegacji byli zainteresowani specyfiką funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem współpracy organizacji ze służbą więzienną i aktywizacją osób osasdzonych w ramach pracy zewnętrznej wykonywanej na rzecz osób starszych i niesamodzielnych.

W spotkaniu ze strony Fundacji uczestniczyli: Pan Jerzy KAMIŃSKI Prezes Fundacji "Pomoc Potrzebującym"; Pani Barbara MARCZAK Wiceprezes Fundacji "Pomoc Potrzebującym", Pan Mateusz PARADOWSKI Prawnik Fundacji odpowiedzialny za współpracę ze służbą więzienną, Pani Małgorzata MROCZEK Koordynator Projektów Społecznych.

Spotkanie było podzielone na 3 części: prezentacja tłumaczona na język chiński, pytania i dyskusja, wymiana doświadczeń w zakresie wsparcia osadzonych przez organizacje pozarządowe w ramach wykonywanej przez nich pracy zewnętrznej, zwiedzanie ośrodka.

Spotkanie było dla nas niezywkłą sposobnością poznania nie tylko innej kultury, ale też nieco odmiennego podejścia do postrzegania roli pracy w procesie resocjalizacji osadzonego. W Polsce np. praca więźniów nie jest przymusowa, w Chinach praca więźniów jest przymusowa i nie podejmują jej jedynie osadzeni chorzy lub starsi wiekowo. Natomiast praktycznie nie funkcjonuje system zatrudnienia zewnętrznego realizowanego przez podmioty społeczne związane z organizacjami pozarządowymi .To generuje problem taki, iż w Chinach proces resocjalizacji realizowany praktycznie w 100% przez służbę więzienną w przyzakładowych zakładach pracy - odsetek recydywy czyli powrotności do zakładu karnego jest bardzo duży. Praktycznie 70% osadzonych nie ma szans na normalne życie po opuszczeniu zakładu karnego i wraca do więzienia. W naszej organizacji przez 12 lat współpracyt ze służbą więzienną - procent powrotności do zakładu karnego wynosi 0%.

Padło wiele pytań, ciekawej wymiany obserwacji i doświadczeń. Spotkanie było prowadzone w niezwykle ciepłej, ale profesjonalnej i rzeczowej atmosferze (wspaniałe tłumaczenie na chiński - biegłe, sprawne, merytoryczne). Z pewnością stanie się dla nas nie tylko egzotycznym wspomnieniem, ale też inspirującym odniesieniem w kontynuowanej od 12 lat współpracy ze służbą więzienną.

 

Prezentację prowadziła Pani Małgorzata MROCZEK Koordynator Projektów Społecznych Fundacji. Prezentację prowadziła Pani Małgorzata MROCZEK Koordynator Projektów Społecznych Fundacji.
W trakcie spotkania. W trakcie spotkania.
Chińska delegacja z tłumaczką w takcie prezentacji. Chińska delegacja z tłumaczką w takcie prezentacji.
Chińska delegacja z tłumaczką w takcie prezentacji. Chińska delegacja z tłumaczką w takcie prezentacji.
W trakcie spotkania. W trakcie spotkania.
Prezentacja... Prezentacja...
Pytania od gości chińskiej delegacji. Pytania od gości chińskiej delegacji.
Zarząd Fundacji otrzymał prezenty od chińskiej delegacji. W ręce prezesa Fundacji trafił przepiękny krawat w tradycyjne wzory chińskiej prowincji Jiangsu.    Zarząd Fundacji otrzymał prezenty od chińskiej delegacji. W ręce prezesa Fundacji trafił przepiękny krawat w tradycyjne wzory chińskiej prowincji Jiangsu.
Upominki dla Zarządu Fundacji przekazane przez Pana Dyrektora Generalnego Liu Baomina. Upominki dla Zarządu Fundacji przekazane przez Pana Dyrektora Generalnego Liu Baomina.
Pamiątkowe wspólne zdjęcie. Pamiątkowe wspólne zdjęcie.
Pożegnalna runda pytań i podsumowań. Pożegnalna runda pytań i podsumowań.
Przedstawiciele Fundacji. Od lewej: Prezes Fundacji Pan Jerzy KAMIŃSKI, Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK, Prawnik Fundacji Pan Mateusz PARADOWSKI.

 

Spotkanie zakończyło zwiedzanie naszej placówki opiekuńczej.

Zwiedzanie ośrodka. Msza w kaplicy. Zwiedzanie ośrodka. Msza w kaplicy.
Chińska delegacja na terenie ośrodka. Zwiedzanie. Chińska delegacja na terenie ośrodka. Zwiedzanie.

Wszystkim przedstawicielom chińskiej delegacji serdecznie dziękujemy za przybycie i stworzenie niezwykle przyjaznej, aktywnie roboczej atmosfery spotkania.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

Radość najpiękniejszych lat...

Mimo wieku, dolegliwości chorobowych jedno o naszych podopiecznych można powiedzieć... w sercu ciągle mają maj. Miło nam popatrzeć na roześmiane twarze, bo wtedy wiadomo... że nasza praca ma sens. Ich uśmiech - to nasza radość i spełnienie. Nie tylko zawodowe. Pewność, że to co robimy to nie tylko nawyk zawodowy, ale potrzeba niesienia radości i pomocy płynącej z głębi serca. Dziękujemy!!! Dajecie nam siłę by iść dalej...

 

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

 

06.11.2018 r.

Koncert zespołu KADAR

W dniu 6 listopada w Kompleksie Opiekuńczym Oliwska 5 odbył się koncert zespołu KADAR.

Zespół KADAR istnieje od 2017 roku. Tworzy go dwóch sympatycznych wokalistów i muzyków: Dariusz Gajda i Krzysztof Rydzelewski.

Ich romans z piosenką rozpoczął się w 2003 roku. Brali udział w wielu konkursach, festiwalach i przeglądach piosenkarskich, realizując przy okazji własne autorskie projekty. Dzisiaj nie pamiętają, który z nich pierwszy zaproponował współpracę. Wiadomo natomiast, że ich „nieśmiała” do tej pory przygoda z piosenką rozpoczęła się na dobre i wkrótce zaowocowała pierwszym wspólnym projektem. We wrześniu 2017 roku powołali do życia zespół dancingowo-biesiadny KADAR.

Dariusz Gajda - nie tylko śpiewa, ale komponuje i pisze teksty piosenek. Doskonale czuje się zarówno w repertuarze rozrywkowym, jak i operowym. Krzysztof Rydzelewski - to laureat licznych konkursów i festiwali, w tym: Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu „Kultura Romansu”, Międzynarodowego Wokalnego Konkursu „Wiktoria” poświęconego twórczości Anny German, XXV International Festival „Chorus Inside”Summer (Italy), Dni Śródmieścia m.st. Warszawy.

W ich repertuarze znajdziemy piosenki i przeboje, które przed laty "królowały" na krajowych i zagranicznych listach przebojów, jak i utwory autorskie. Koncerty ich są niezwykle energetyczne i przyjmowane przez publiczność zawsze z ogromnym entuzjazmem. O czym mogliśmy się przekonać w trakcie koncertu w naszej placówce. Piosenkom wtórowała żywiołowa reakcja naszych podopiecznych. Wszyscy chętnie klaskali i śpiewali wraz z wykonawcami - znane wszystkim przeboje: "Jak się masz kochanie", "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Radość najpiękniejszych lat". Żywiołowe piosenki i interpretacje porwały naszych seniorów do tańca na parkiecie.

 

 

W koncercie mogliśmy usłyszeć znane wszystkim przeboje m.in.: Piotra Szczepanika, Anny Jantar, Marka Grechuty, Urszuli Sipińskiej. Wyjątek stanowiła piosenka „Biełyje rozy” wylansowana przez Jurija Shatunova, członka pierwszego rosyjskiego boysbandu „Łaskowyj Maj”.

Członkom zespołu "KADAR" serdecznie dziękujemy za koncert i wspaniałą oprawę całego przedsięwzięcia.

Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszychbyłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2016 – 2018 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020. Umowa numer: PS/B/VI/3/10/235/2016-2018 z dnia 05.09.2016r. Ze środków na 2018 r.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

PAŹDZIERNIK 2018

Email Drukuj PDF

25.10.2018 r.

Koncert na wiolonczelę i saksofon.

W dniu 25 października w Kompleksie Opiekuńczym Oliwska 5 z koncertem dla naszych seniorów wystąpił wspaniały duet muzyków: Pani Izabela BUCHOWSKA - wiolonczela oraz Bartosz SMORĄGIEWICZ - saksofon. 

Izabela BUCHOWSKA naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w Olsztynie w wieku lat dwunastu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, studiów podyplomowych w Musikhochschule Lübeck (Niemcy) oraz studiów profesjonalnych w Mannes College of Music (Nowy Jork-USA) w klasie światowej sławy wiolonczelistki. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich współpracując z tak wybitnymi osobowościami jak: Kazimierz Michalik, Lynn Harrel, Ulf Tischbirek, Andrzej Bauer, Edna Michell, Baruch Arnon, Tomasz Strahl , czy Roman Jabłoński.

Jest laureatką wielu nagród i stypendiów. Występowała podczas licznych festiwali muzycznych, m. in. na słynnym Schlezwig-Holstein Festival w Niemczech i Chopin and Friends Festival w Nowym Jorku. Często dokonuje prawykonań utworów młodych polskich kompozytorów, z których wiele jest jej dedykowanych. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Europie i USA.

Bartosz SMORĄGIEWICZ - saksofonista i kompozytor. Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu grę na klarnecie oraz w Hochschule für Musik w Würzburgu, gdzie w roku 2005 ukończył klasę saksofonu i kompozycji oraz studia podyplomowe. W Niemczech został laureatem stypendium Leni Geisler Stiftung (2004). Swoje wykształcenie jazzowe uzupełniał na warsztatach kompozytorskich BMI Jazz Composers’ Workshop w Nowym Jorku (założonych przez Boba Brookmayera, a obecnie kontynuowanych przez Jima McNeelyego) jako jedna z kilkunastu osób z całego świata.

Bartosz Smorągiewicz jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich. Po wygraniu w konkursie amerykańskiej organizacji „Meet The Composer” otrzymał grant na realizację projektu „Diaspora Crossings” (serii koncertów w Nowym Jorku), który utworzył z japońskimi muzykami Nobuko Miyazaki, Emi Inabą, Yoko‚ Layio’ Nakahashi oraz polską wiolonczelistką Izabelą Buchowską (2009). W 2003 roku otrzymał I nagrodę w kategorii „Tematów jazzowych” na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku, a w roku 2011 – III nagrodę w kategorii „Open” na tym samym konkursie.

 

W trakcie koncertu mieliśmy okazję wysłuchać wielu popularnych utworów muzyki klasycznej zaaranżowanej na wiolonczelę i saksofon lub klarnet. Artyście w niezwykle emocjonalny sposób przedstwili nam swoje karietu muzyczne oraz zabawne historie związane z ich wpublicznymi wystąpieniami. Koncert stał się też pretekstem do przedstawienia i poznania możliwości poszczególnych instrumentów (wiolonczela, saksofon barytonowy, altowy i klarnet) i skali ich dźwięków. Zachwyciła nas głębia dźwięku saksofonu barytonowego, dużo mniej popularnego wśród wykonawców niż saksofon np. tenorowy - często prezentowany w wykonaniach muzyki rozywkowej. Mieliśmy okazję posłuchać wiolonczeli w towarzystwie: saksofonu barytonowego, altowego i tenorowego oraz klarnetu. Byliśmy pod wrażeniem sprawności muzycznej artystów i ich kunsztu instrumentalnego.

W imieniu wszystkich naszych podopiecznych składamy wyrazy serdecznego podziękowania dla OBOJGA artystów za niezwykły koncert instrumentalny i możliwość poznania tak szerokiego wachlarza muzycznych inspiracji.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

24.10.2018 r.

Koncert Macieja BRZOZOWSKIEGO

W dniu 24 października w Kompleksie Opiekuńczych Oliwska 5 z koncertem dla seniorów wystąpił Maciej BRZOZOWSKI.

Maciej Brzozowski to niezwykle muzycznie uzdolniony 14latek!!! Od przeszło 10 lat związany jest z muzyką, ale na poważnie na fortepianie zaczął grać 4 lata temu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt - że Maciej jest niezywkle uzdolnionym... kompozytorem. Komponuje utwory - głównie miniatury muzyczne czerpiąc inspiracje ze świata, który go otacza (utwór "Koty) czy też tradycji muzycznej (walczyki) czy też tradycji hisotrycznej (ilustracje muzyczne do opowieści mitologicznych).  Zachwycił nas jego niezykły kunszt, który w połączeniu z młodym wiekiem - tworzy coś co można nazwać - zjawiskiem! Są artyści u których cenimy niezwykłą techniką gry i operowanie instrumentem. U innych zwracamy uwagę na wrażliwość. W grze Michała - przy już widocznej niezwykłej technice gry czuć ogromną wrażliwość. Jego gra otwiera przestrzeń, w której człowiek nie jest w stanie się powstrzymać przed zatopieniem się w tę muzyczną opowieść. Maciej umie wzruszyć i skupić uwagę odbiorcy. To niezwykła cecha. Bo element opanowania instrumentu staje się wtórny, wobec wzruszeń jakich doświadczamy słuchają jego muzyki!

 

Przy pianinie Maciej BRZOZOWSKI. Przy pianinie Maciej BRZOZOWSKI.
Seniorzy na koncercie Macieja Brzozowskiego. Seniorzy na koncercie Macieja Brzozowskiego.
Maciej Brzozowski - kompozytor. Niezwykle uzdolniony 14latek! Maciej Brzozowski - kompozytor. Niezwykle uzdolniony 14latek!
Nasza Loża Honorowa! Zasłuchana w utwory naszego gościa: Macieja Brzozowskiego. Nasza Loża Honorowa! Zasłuchana w utwory naszego gościa: Macieja Brzozowskiego.
Przy pianinie Maciej BRZOZOWSKI. Przy pianinie Maciej BRZOZOWSKI.
Seniorzy na koncercie Macieja Brzozowskiego. Seniorzy na koncercie Macieja Brzozowskiego.
Zasłużone brawa dla naszego gościa: Macieja Brzozowskiego. Zasłużone brawa dla naszego gościa: Macieja Brzozowskiego.
Maciej Brzozowski. Artysta, muzyk, kompozytor. Lat 14! Maciej Brzozowski. Artysta, muzyk, kompozytor. Lat 14!

 

Maciej jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 4 im. Karola Kurpińskiego. Nie wie jeszcze czy swoją przyszłość zwiąże z muzyka (czego mu serdecznie życzymy), ale z pewnością odgrywa ona w jego życiu bardzo ważną rolę. W trakcie koncertu usłyszeliśmy utwory skomponowane przez młodego artystę oraz interpretacje własne ścieżki dźwiękowej do filmu "Amelia" oraz "Podwójne Życie Weroniki".

Maciejowi życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w podążaniu muzyczną ścieżką rozwoju artysytycznego. Mamy nadzieję, że już za kilka lat - będziemy mogli kupić... płytę z jego autorskim materiałem.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

 

15.10.2018 r.

Spotkanie w Parlamencie Europejskim w Brukseli

na zaproszenie Kongresu Kobiet.

W dniach 20-22 października przedstawicielka naszej organizacji Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK wzięła udział w spotkaniu i posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Spotkanie było zorganizowane przez Kongres Kobiet oraz Delegację PO-PSL w Parlamencie Europejskim. Impulsem do realizacji tego spotkania było 100lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Europie.

W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu suwerenności - 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze” (art. 7).

W ramach posiedzenia, w którym wzięły udział delegacje kobiet z całej Europy swoje panele miały ze strony Polski: prof. dr hab. Danuta Hubner, eurodeputowana obecnie Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych, prof. dr hab. Małgorzata Fuszara  - prawniczka i sojolożka, prof. Magdalena Środa - filozofka i socjolożka, prof. Monika Płatek prawniczka. W spotkaniu w panelach dyskusyjnych wzięli również udział: Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Prezydent Słupska Robert Biedroń.

Główne tematy paneli i dyskusji to rola kobiet w polityce, prawa wyborcze kobiet, rola wyborów, prawa kobiet - zarówno w kontekście historycznym (100 lecie Odzyskania przez Polskę niepodległości, 100lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety) ale i bieżącym - np. rola kobiet w polityce i ich wpływ na jakość polityki w Europie i krajach członkowskich Unii Europejskiej.

 

Program debaty w Parlamencie Europejskim z okazji 100lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Program debaty w Parlamencie Europejskim z okazji 100lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety.
Wiceprezes Fundacji Barbara MARCZAK na tle sali plenarnej Parlamentu Europejskiego. Wiceprezes Fundacji Barbara MARCZAK na tle sali plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Paneliści w trakcie debaty. Wśród nich: prof. dr hab. Danuta Hubner, prof. Magdalena Środa, prof. Monika Płatek, prof. Małgorzata Fuszara. Paneliści w trakcie debaty. Wśród nich: prof. dr hab. Danuta Hubner, prof. Magdalena Środa, prof. Monika Płatek, prof. Małgorzata Fuszara.
Na sali plenarnej. W przerwie obrad. Na sali plenarnej. W przerwie obrad.
Rozmowa z posłanką Joanną Schering-Wielgus (w środku). Pierwsza z prawej - Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK. Rozmowa z posłanką Joanną Schering-Wielgus (w środku). Pierwsza z prawej - Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK.
Rozmowa z Panią prof. Danutą Hubner. Rozmowa z Panią prof. Danutą Hubner.
Rozmowa z prof. Moniką Płatek (pierwsza z prawej). W środku Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK. Rozmowa z prof. Moniką Płatek (pierwsza z prawej). W środku Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK.
Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK na tle flag państw członków Unii Europejskiej. Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK na tle flag państw członków Unii Europejskiej.
Przed wejsciem do gmachu Parlamentu Europejskiego. Przed wejsciem do gmachu Parlamentu Europejskiego.
Spotkanie w kuluarach z prof. Magdaleną Środą. Spotkanie w kuluarach z prof. Magdaleną Środą.
Panel z Robertem Biedroniem. Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK Wiceprezes Fundacji Pani Barbara MARCZAK

 

Jest nam niezwykle miło, że Kongres Kobiet docenił pracę jaką nasza organizacja wkłada w propagowanie praw kobiet - zwłaszcza tych najbardziej narażonych na wykluczenie (np. osadzone odbywające karę pozbawienia wolności). Uczestnictwo Wiceprezes Fundacji traktujemy jako zaszczyt i wyróżnienie. Dziękujemy całej delegacji z Warszawy za twórczą, owocną, ożywczą i kształcącą dyskusję oraz niezwykle energetyczną i miłą atmosferę.

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

15.10.2018 r.

"OSOBISTE MNW"

SPOTKANIE z WOLONTARIUSZAMI MUZEUM NARODOWEGO w WARSZAWIE

W dniu 15 października odbyło się spotkanie z wolontariuszami Muzeum Narodowego w Warszawie.

Muzeum Narodowe w Warszawie to miejsce kontaktu ze sztuką, spotkań z bliskimi, przestrzeń do nauki, rozrywki i pracy. Niestety wycieczka do Muzeum to nie lada wyzwanie a dla niektórych pensjonariuszy, wręcz rzecz niemożliwa ze względu na stan zdrowia. Tak więc Muzeum Narodowe przybyło do nas. Myśląc o historii Muzeum, mamy przed oczami historię budowy gmachu przy Alejach Jerozolimskich, trudne czasy wojny, losy dzieł sztuki oraz niezapomniane wystawy. W tę podróż zabrały nas wolontariuszki opowiadając o takich nazwiskach jak Lorentz, Tołwiński i Michałowski. Pamiętając  jednak, że kryje się tu również wiele prywatnych historii – osobistych relacji związanych z tym miejscem. Pani Wiola i Antonina przepięknie opowiedziały o historii Muzeum jak również  odkrywały historie naszych pensjonariuszy. Pani Stefania na swoją pierwszą randkę umówiona była właśnie w MZN a mama jej przyjaciółki tuż po wojnie, była pracownikiem MZN. Historie opowiedziane przez naszych podopiecznych tak bardzo zainteresowały wolontariuszki, że postanowiły odwiedzić nas po raz kolejny i utrwalić te niezwykłe historie  aby stały się częścią Muzeum.

 


 

 

02.10.2018 r.

74 Rocznica Zakończenia Walk Powstańczych. Koncert na Zamku Królewskim.

Jak co roku Światowy Związek Żołnierzy AK wystosował na ręce naszej organizacji zaproszenia na uroczysty koncert upamiętniający zakończenie walk powstańczych w trakcie Powstania Warszawskiego 1944. Chociaż ta data oznacza kapitulację, jest okazją do upamiętnienia tych wszystkich żołnierzy i ludności cywilnej, którzy dokonywali heroicznych cudów w walce z okupantem, aby dać sobie nadzieję na odzyskanie niepodległości. To znak - nasz żyjących - że pamiętamy i że nie zapomnimy.

Dopóty trwamy dopóki trwa pamięć.

Uroczystości jak zwykle odbyły się pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Walz. W uroczystościach uczestniczyli: Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, gospodarz Zamku Królewskiego w Warszawie Pan prof. dr hab. Wojciech FAŁKOWSKI, Dyrektor Muzeum Powstani Warszawskiego  Jan OŁDAKOWSKI, Pani Hanna Stadnik ps. "Hanka" wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Pani Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek" przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy AK oraz  powstańcy, członkowie Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK, zaproszeni goście. Kilka słów do powstańców wypowiedziała Pani Prezydent H. Gronkiewicz-Walz. Następnie wręczono medale dla bohaterskich sanitariuszek powstania warszawskiego - ratujących życie i zdrowie walczących powstańców i ludności cywilnej. Uroczystość zakończył niezwykły koncert Warszawskiego Komba Tanecznego, który jest muzycznym projektem Jana Młynarskiego. Zespół prezentuje stare, znane warszawskie przeboje - podwórkowe i powstańcze w nowych aranżacjach, ale pozostających w duchu piosenek starej przedwojennej Warszawy.

Fundacja współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK od 5 lat. Każde zaproszenie na uroczystości powstańcze traktujemy jak zaszczyt. I serdecznie dziękujemy za pamięć.

 

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 

01.10.2018 r.

Gala Konkursu WAWA BOHATEROM. Wyróżnienie dla Fundacji.

Miło nam poinformować, że nasza organizacja znalazła się wśród 20 nominowanych orgnizacji do nagrody WAWA BOHATEROM, której inicjatorem i organizatorem jest stacja telewizyjna TVP3. Wyróżniony projekt to "SPRAWNI.(AK)tywni.POTRZEBNI". Projekt dedykowany kombatantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim, dofinansowany z programu "Warszawa przyjazna seniorom" m.st. Warszawy w latach 2016-2018. Cieszymy się niezmiernie z tego wyróżnienia i składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w projekt pracownikom Fundacji, a wszczególności jej pomysłodawczyni Koordynatorce Projektu Pani Małgorzacie Mroczek. Największe podziękowania przekazujemy na ręce kombatantów i powstańców biorących czynny udział w projekcie, którzy są dla nas nieustannym źródłem inspiracji i pozytywnych emocji.
 
Projekt Wawa Bohaterom jest realizowany przez TVP 3 Warszawa. Punktem wyjścia jest pamięć i pomoc. Pamięć o heroizmie Powstańców Warszawskich nie tylko 1 sierpnia, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale przez cały rok. Pomoc. Bo kombatantom winniśmy nie tylko szacunek, ale także pomoc i troskę o ich codzienny byt. Wszyscy są już w podeszłym wieku i często schorowani. Żyją nierzadko w skandalicznie złych warunkach mieszkaniowych. W ramach projektu Wawa Bohaterom TVP3 mówiła o wojennych dokonaniach Powstańców, apelując o aktywne włączanie się w działania służące godnemu upamiętnianiu bohaterstwa Powstańców. Promując jednocześnie organizacje, stowarzyszenia, placówki oświatowe, jednostki wojskowe i wszystkich tych, którzy swoimi ninicjatywami chcieli i realnie nieśli pomoc Powstańcom Warszawskim.
 
Projekt Wawa Bohaterom składał się z dwóch elementów. Po pierwsze była to emisja na antenie telwwizyjnej cyklu programów, reportaży i audycji telewizyjnych, które dotyczyły historii oraz współczesnych losów Powstańców Warszawskich. Po drugie telwizja ustanowiliła Nagrodę Wawa Bohaterom, dzięki której chce nagradzać i promować osoby i organizacje, które pomagają Kombatantom. Nagrody będą przyznawane corocznie dla osób fizycznych, grup osób działających nieformalnie, organizacji, instytucji lub organów samorządu za zrealizowane, bądź stale realizowane działania na rzecz Kombatantów, szczególnie Powstańców Warszawskich. Po raz pierwszy Nagroda Wawa Bohaterom była przyznana w tym roku.
 
Gala odbyła się 1 października w przepięknej scenerii Teatru Stanisławowskiego w warszawskich Łazienkach. Podziękowania i gratulacje dla wyróżnionych przekazali: Rafał KOTOMSKI Dyrektor TVP3 Warszawa i Jan Józef KASPRZYK Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. List do nominowanych przekazał Minister Obrony Narodowej Mariusz BŁASZCZAK. Galę, w utworach Fryderyka Chopina, uświetniła swoim występem - Kayo Nishimizu.
 
 
 
 
W trakcie gali Prezes Fundacji Pan Jerzy KAMIŃSKI odebrał dyplom dla naszej organizacji. Statuetkami Współczesnych Wawa Bohaterów zostali uhonorowani: Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria za wspólny projekt, Szkoła Podstawowa nr. 26 w Warszawie im. M. Biernackiego, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Nagrodzonym gratulujemy - wszystkim wyróżnionym życzymy dalszych sukcesów, energii, pomysłowości i wytrwałości w pracy na rzecz kombatantów w szczególności Powstańców Warszawskich.
 

 

opracowała: Małgorzata MROCZEK

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 22

Fundacja Pomoc Potrzebującym

pomagamy i uczymy pomagać
 

PROJEKT "WAŻNI" Budowanie i podtrzymanie aktywności społeczno-edukacyjnej kombatantów

Warszawska Złota Rączka dla seniorów 75+


 

PROJEKT "SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI"

PROJEKT "Lek potrzebny od zaraz"

 

Lek potrzebny od zaraz”

PROJEKT "WARUNEK POWROTU"

WARUNEK POWROTU

Inicjatywa "WARTO BYĆ ZA" Kompanii Piwowarskiej IV EDYCJA 2009 r.

Projekt "SKAZANI nie STRACENI"

 norway,


Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Projekt Przekroczyć Granice

EFS

Projekt  "PRZEKROCZYĆ GRANICE " - szansą na Twój rozwój

 

Współpracujemy z Bankiem Żywności w ramach programu PEAD


Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuje pliki Cookie