30.08.2017 r.
Występ społecznego chóru senioralnego "VOLARE"
W dniu 30 sierpnia już po raz kolejny mieliśmy okazję wysłuchać koncertu chóru społecznego "VOLARE" działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku DK ŚWIT. Chór jest wspólną inicjatywą Zarządu Fundacji "Pomoc Potrzebującym" oraz Dyrekcji Domu Kultury Świt. Członkami chóru są seniorzy, słuchacze UTW działającego przy DK Świt. Chór działa od 1,5 roku a opieką artystyczną nad działaniami zespołu oraz dyrygenturę sprawuję Pani Paulina Nowak - terapeutka zajęciowa, pracownik naszej organizacji. Opieką muzyczną wraz z akompaniamentem sprawuje Pani Dorota Dywańska. Chór mimo krótkiego okresu funkcjonowania zdobył już kilka nagród na przeglądach chórów senioralnych, z powodzeniem wystepuję w ośrodkach kulturalno-oświatowych stolicy - zbierając liczne pochwały i gratulacje. W repertuarze grupy znajdziemy zarówno utwory klasyczne, jak i znane, popularne polskie piosenki. Próby chóru odbywając się w DK Świt oraz w placówce Fundacji "Pomoc Potrzebującym".
W ramach koncertu mieliśmy okazję usłyszeć utwory: "Złota Rybka", "Krakowiak", arię z opery Nabucco, piosenki: "Kwiat jednej nocy", "Przygoda na Mariensztacie", "Kiedy znów zakwitną białe bzy". Koncert zakończył bis.
Serdeczenie dziękujemy wszystkicm chórzystom za piękne wykonanie utworów oraz ogromne zaangażowanie i serce jakie oddają śpiewaniu, które udziela się publiczności przy każdym występie.
Działanie w ramach projektu „SPRAWNI. (AK)tywni. POTRZEBNI”. „Budowanie aktywności społeczno-edukacyjnej osób starszych – byłych żołnierzy Powstania Warszawskiego - członków Światowego Związku Żołnierzy AK.” realizowane w latach 2016 – 2018 dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Zadania publiczne realizowane w obszarze współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi określone w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020. Umowa numer: PS/B/VI/3/10/235/2016-2018 z dnia 05.09.2016r. Ze środków na 2017 r.
opracowała: Małgorzata MROCZEK
19.08.2017 r.
Terapia zajęciowa - kiszenie ogórków
W ramach zajęć ergoterapii zorganizowaliśmy dla naszych seniorów wspólne kiszenie ogórków. Były to zajęcia radosne, pełne śmiechu i przekazywanych na gorąco najlepszych przepisów na kiszone ogórki. Do każdego słoika każdy z seniorów oprócz ogórków włożył: czosnek, liście chrzanu, koper, liście czarnej porzeczki. Każdy z naszych podopiecznych zabrał swój słoik do pokoju. Cała grupa umówiła się na... wspólną degustację.
18.08.2017 r.
"Witaj szkoło"
18 sierpniania 2017r. Fundacja ufundowała wyprawki szkolne, dla dzieci rodziców przebywających w jednostce penitencjarnej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.
W związku z prowadzoną przez Fundację resocjalizację przez pracę, nie zapomnieliśmy o 8 dzieciach osób zatrudnionych w obu naszych placówkach i aktualnie przebywających w jednostkach penitencjarnych, dla których rozłąka z rodzicami jest bardzo trudnym i smutnym przeżyciem.
Wszystkim dzieciom życzymy samych sukcesów!
01.08.2017 r.
Informacje z placu budowy:
ukończony montaż systemu solarnego.
Zarząd Fundacji informuje, że prace budowlane przy budowie nowego skrzydła placówki - Hospicjum przy ul. Oliwskiej 5 weszły w fazę końcową/wykończeniową. W sierpniu zostały ukończone prace wykończeniowe związane z montażem systemu grzewczego i wentylacyjnego. Najważniejszym elementem systemu stał się montaż kolektorów słonecznych na dachu nowego budynku. Każda instalacja solarna składa się z baterii kolektorów, umieszczonej na dachu budynku, podgrzewacza umieszczonego wewnątrz budynku, zazwyczaj w sąsiedztwie kotła c.o. i zespołu pompowo-sterowniczego umieszczonego obok podgrzewacza (zwykle na ścianie).
Zasada działania instalacji solarnej jest następująca: kolektor solarny zamienia promieniowanie słoneczne na ciepło. Nośnikiem ciepła jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego krążący w instalacji na skutek pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym. Bateria kolektora połączona jest hydraulicznie z wężownicą umieszczoną w podgrzewaczu wody użytkowej dwiema rurami elastycznymi ze stali nierdzewnej lub miedzianymi, o średnicy dobranej do wielkości baterii słonecznej. Nośnik (roztwór glikolu) zabiera ciepło z kolektorów i przenosi je do wężownicy, która nagrzewa wodę w podgrzewaczu. Korzystanie z tego systemu nie tylko obniża koszty eksploatacji budynku (ogrzewanie), ale jest niezywkle przyjazny dla środowiska, gdyż korzystamy w ograniczony sposób z paliw kopalnych, ponadto chronimy przyrodę ograniczając emisję pyłów, dymów, gazów i innych elementów powstających w wyniku spalania węgla, gazu lub oleju. Biorąc pod uwagę wielkość naszego budynku oraz jego usytuowanie (centrum miasta) wpływamy na jakość środowiska naszej wspólnej przestrzeni społecznej, ale też obniżamy koszty funkcjonowania placówki, wykorzystując tę część zaoszczędzonego budżetu na potrzeby podopiecznych.
opracowała: Małgorzata MROCZEK