25.08.2014 r. Mądrej sowie...
zajęcia plastyczne w ramach projektu "NAMALUJ swoje EMOCJE"
W ramach realizowanego przez naszą organizację projektu "NAMALUJ swoje EMOCJE" beneficjentki projektu w ramach prowadzonych warsztatów edukacyjno-artystycznych wykonały ogromną kolorową sowę - symbol mądrości, wiedzy i cierpliwości. Osadzone na ogromnym płótnie namalowały kolorową sowę, która - po zakończonych zajęciach - zawisła na sali widzeń Aresztu Śledczego Warszawa Grochów. Kobiety przed swoimi bliskim w trakcie spotkań z rodziną mogą się teraz pochwalić swoim dziełem, dla dzieci - to miły akcent kolorsytyczny które trochę "ociepla" wizerunek więzienia, z którym stykają się w trakcie widzeń ze swoją mamą. Zajęcia to element terapii i rozwijania zdolności manualnych, katalizowania emocji dla osób z cechami nadpobudliwości emocjonalnej i agresji. Zajęcia prowadziła trenerka naszej organizacji - terapeutka zajęciowa Pani Paulina Nowak.
Działanie realizowane w ramach projektu „NAMALUJ SWOJE EMOCJE”. „Warsztaty kontrolowania emocji i arteterapii dla osób osadzonych – kobiet i mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności w jednostkach penitencjarnych okręgu warszawskiego - z problemami agresji i przemocy domowej” realizowanego w ramach zadania dofinansowanego z Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej. Umowa numer: DWOIP-I-552-25/14
21.08.2014 r. BUUM - Gry podwórkowe naszego dzieciństwa
W ramach realizowanego przez naszą organizację projektu "KLAMra_2014" zaprosiliśmy Edytę Ołdak ze „Stowarzyszenia z siedzibą w Warszawie”, która obecnie realizuje nowy projekt BUUM zakładający przełożenie dawnych gier i zabaw podwórkowych na współczesne media. W pierwszej części warsztatów Edyta przeprowadziła wywiad z naszymi pensjonariuszami, pytając w co się bawili będąc małymi dziećmi. Powróciły najcudowniejsze wspomnienia z dziecięcych lat a opowieściom nie było końca. Następnie przeszliśmy do drugiego etapu zadania a mianowicie poznaliśmy system Arduino, który tylko wyglądał skąp likowanie. Okazało się bowiem, że bez większych problemów nasi pensjonariusze przy pomocy diody opornika i płytki montażowej oraz szablonu, stworzyli układ elektroniczny, który podłączyliśmy. Rezultatem dobrze wykonanego zadania była migająca dioda. Na „deser” zagraliśmy w zmodyfikowane kapsle, urozmaicone systemem Arduino. To była niespodzianka dla Seniorów. Każdy z uczestników musiał trafić kapslem w środek jednego z kilku pól na planszy, jeśli się udało, Arduino odtwarzał wcześniej nagrany wywiad z Pensjonariuszami. Tego nasi Seniorzy się niespodziewali. Zabawie i radości nie było końca.
Serdecznie dziękujemy Edycie za przywrócenie wspomnień z dziecięcych lat i cudowną zabawę :-)
Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu "KLAMra_2014" Klub Aktywności Wewnątrzpokoleniowej, na który nasza organizacja otrzymała dofinansowanie z MPiPS Program ASOS 2014. Projekt będzie realizowany na terenie obu naszych placówek do końca 2014 r.
08.08.2014 r. Papierowe Cuda
W ramach realizowanego przez naszą Fundację projektu KLAMra 2014, do obu placówek, przy ul.Kiejstuta 1 i ul.Oliwskiej 5 zaprosiliśmy „Pewną Panią” z fragmentu piosenki Krystyny Korewickiej i Bogusława Śmiechowskiego, niezwykłą Panią Bronisławę Fitak autorką papierowej zabawki o nazwie „Fitak”.
„FITAK” to kartka papieru w odpowiedni sposób złożona w harmonijkę z której Pani Bronisława potrafi wyczarować ponad 450 figur przestrzennych. Zabawka „FITAK” jest tak prosta a zarazem doskonale rozwijająca wyobraźnię i kreatywność oraz sprawność manualną, jak się okazuje w każdym wieku ponieważ na warsztatach bawiliśmy się w 4 pokolenia i pomysłów na nowe figury nie było końca. Podczas zabawy powiększyliśmy zbiór figur o: suszarkę do włosów, mankiet koszuli, kieliszek i kod DNA. Jesteśmy niezwykli dumni z pomysłowości naszych pensjonariuszy.
W 1987 roku Pani Bronisława opatentowała swój wynalazek oraz otrzymała zgodę od Ministerstwa Kultury na publiczne prezentowanie talentu. W tymże roku znalazła się również w Księdze Rekordów Guinessa a kilka lat wcześniej Sam Erno Rubik, z którym się spotkała, był zafascynowany jej pomysłem. Wcale Nas to nie dziwi!
Jesteśmy zaszczyceni mogąc gościć w naszej Fundacji tak niezwykłą osobę jak Pani Bronisława Fitak.
Pani Broni jeszcze raz dziękujemy za przybycie i chęć podzielenia się swoim talentem oraz życzymy dużo zdrowia.
Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu "KLAMra_2014" Klub Aktywności Wewnątrzpokoleniowej, na który nasza organizacja otrzymała dofinansowanie z MPiPS Program ASOS 2014. Projekt będzie realizowany na terenie obu naszych placówek do końca 2014 r.
01.08.2014 r. OBCHODY 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
W dniu 01.08.2014 r. w placówce przy ul. Oliwskiej 5 odbył się koncert Kapeli Praskiej z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W ramach realizowanego przez naszą organizację projektu "KLAMra_2014" zaprosiliśmy na tę wyjątkową i ważną uroczystość, znaną i cenioną nie tylko przez warszawiaków "Kapelę Praską" popularyzującą od ponad 25 lat warszawski folklor muzyczny.
Koncert rozpoczął się o godzinie 14:30 w nowo otwartej sali konferencyjnej. W roli konferansjerki, koncert poprowadziła oraz uroczyście powitała naszych gości Grażyna Czaplewska - trener ergoterapii zajęciowej w ramach projektu "KLAra_2014".
Artyści zaprezentowali repertuar piosenki warszawskiej oraz powstańczo-okupacyjnej. Wykonali między innymi takie znane szlagiery jak: "Warszawa da się lubić", "Tango Milonga", "Czarna Mańka", "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka", "Pałacyk Michla" i wiele wiele innych, które naszych pensjonariuszy wprawiły w zadumę ale również porwały do śpiewu i tańca.
Zorganizowany koncert w naszej placówce to dla niektórych pensjonariuszy jedyna możliwość poznania i wysłuchania na żywo tradycyjnych piosenek warszawskich, ulicy i podwórek.
W tak ważnym dla nas dniu Obchodów 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego to wspomnienie osobistych wydarzeń, przełomowych dla historii Polski w których brali udział. Wielkie święto, pamięć o ludziach o Wolną i Niepodległą Warszawę.
Tego dnia, każdy z nas z dumą nosił przypięty na piersi biało-czerwony kotylion.
Serdecznie dziękujęmy za przyjęcie zaproszenia "Kapeli Praskiej" oraz wspaniały koncert.
Koncert został zrealizowany w ramach projektu "KLAMra_2014" Klub Aktywności Wewnątrzpokoleniowej, na który nasza organizacja otrzymała dofinansowanie z MPiPS Program ASOS 2014. Projekt będzie realizowany na terenie obu naszych placówek do końca 2014 r.
01.08.2014 r. OBCHODY 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:
wykład okolicznościowy.
Z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.w obu naszych placówkach opiekuńczych odbył się okolicznościowy wykład poświęcony historii i tradycji powstania warszawskiego. Wykład stał się pretekstem dla wielu naszych podopiecznych do wspomnień i opowieści o trudnych i bohaterskich czasach powstania. Niektórzy z naszych podopiecznych byli świadkami tych wydarzeń, a ich rodzice brali udział w Powstaniu. Wspomnienia tamtych dni były dla naszych podopiecznych trudne, ale też byli dumni z postawy warszawiaków pragnących wywalczyć wolność dla swojego miasta.
Wiele emocji wywołały stare zdjęcia prezentujące powstańcze dni Warszawy oraz prezentujące widok zniszczeń jakie dokonały się w mieście wskutek ekterminacji miasta po upadku powstania. Po prezentacji wywiązała się prawdziwa i emocjonalna dyskusja o powrotach do zrujnowanego miasta i pierwszych dniach i miesiącach życia w zniszczonym mieście. Jak podkreślali nasi podopieczni - powrót do miasta, które było ich małą ojczyzną - stał się dla nich rzeczą oczywistą. Prezentacja, wykład i dyskusja wywołały w naszych seniorach ogromne emocje, ale też pobudziły do wspomnień i rozmyślań nad minionym czasem i historią, która ich dotknęła bezpośrednio.
Trener prowadzący: Grażyna CZAPLEWSKA - specjalista ergoterapii zajęciowej.
Wykład został zrealizowany w ramach projektu "KLAMra_2014" Klub Aktywności Wewnątrzpokoleniowej, na który nasza organizacja otrzymała dofinansowanie z MPiPS Program ASOS 2014. Projekt będzie realizowany na terenie obu naszych placówek do końca 2014 r.