16-17.06.2015 r. Kolejne spotkanie zespołu konsultacyjnego
przy Ministerstwie Sprawiedliwości ds. współpracy
z organizacjami pozarządowymi.
W dniach 16-17.06.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie warsztatowe zespołu konsultacyjnego ds. współpracy organizacji pozarządowych z MInisterstwem Sprawiedliwości. Spotkanie było poświęcone zasadom konsultacji społecznych. W spotkaniach zespołu bierze udział przedstawiciel naszej organizacji Pani Małgorzata MROCZEK. W zespole pracują przedstawiciele organizacji pozarządowych współpracujących z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Departmentów Ministerstwa Sprawiedliwości zaangażowanych we wspólne działania lub zlecające wykonanie działań organizacjom pozarządowym. Prace zespołu są na tyle zaawansowane, że program współpracy został w wersji roboczej prawie ukończony, obecnie trwają prace nad ostatecznym jego kształterm, dopracowaniem głównych celów współpracy, obszarów niezbędnych działań prowadzących do ich realizacji i wskaźników realizacji. Prace naszego zespołu są najbardziej zaawanswoane spośród 3 zespołów pracujących również w Ministerstwie Sportu i Ministerstwie Kultury. Po zakończeniu prac nad programem zostanie on przedstawiony do publicznych konsultacji, w których zostanie przedstawiony nie tylko kszatłt programu współpracy, ale także naniesione poprawki i uwagi, których wnoszenie będzie możliwe po uruchomieniu procesu. Prace są na tyle zaawansowane, że mamy nadzieję, iż na przełomie lipca/sierpnia program współpracy organizacji pozarządowych z Ministerstwie Sprawiedliwości zostanie przedstawiony do konsultacji. Cały proces tworzenia prgramu zakończy się prezentacją jego ostatecznego kształtu co ma nastąpić późną jesienią tego roku. O dalszych pracach zespołu będziemy Państwa informować.
16.06.2015 r. Wycieczka do Wilanowa osadzonych z Aresztu Śledczego
w Warszawie Białołęce oraz pensjonariuszy placówek
opiekuńczych Fundacji "Pomoc Potrzebującym".
W dniu 16.06.2015 r. dzięki uprzejmości Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce skorzystaliśmy z możliwości odbycia wspólnej wycieczki z przewodnikiem do Wilanowa. W wycieczce uczestniczyli osadzeni z Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce oraz pensjonariusze naszych placówek opiekuńczych. Do Wilanowa cała grupę przewiózł autobus Fundacji. Osadzeni wystąpili w roli opiekunów naszych podopiecznych troskliwie się nimi opiekując - służąc ramieniem, pomagając w czasie spacerów oraz pchając wózki inwalidzkie. Wspaniała pogoda umożliwiła podziwianie wszystkich wspaniałości pałacu w Wilanowie i okalającego pałac ogrodu. Nasi pensjonariusze z zainteresowaniem wysłuchiwali ciekawych opowieści o historii pałacu, jego mieszkańcach i kolejnych fazach rozbudowy.
Warto wspomnieć, że Wilanów to bogato zdobiona, pełna rozmachu budowla. Wraz z otaczającym ją parkiem przetrwała w niemal niezmienionej postaci od XVII wieku do naszych czasów mimo dwóch wojen światowych, jakie przetoczyły się przez Polskę. Barokowy pałac jest od strony architektonicznej połączeniem podparyskiego Wersalu, włoskiej willi ogrodowej i typowego dla Polski dworu szlacheckiego. Jan III Sobieski zdecydował się nadać mu pełną rozmachu formę po zwycięstwie, jakie odniósł w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Pałac stał się okazałą rezydencją władcy, który powstrzymał turecki podbój Europy. Bogaty wystrój tej budowli jest hołdem złożonym militarnym sukcesom króla i jego rodu oraz ukochanej żonie monarchy Marii Kazimierze, zwanej Marysieńką.
Dziękujemy Dyrekcji Aresztu Śledczego w Warszawie Białołęce za zaproszenie naszych pensjonariuszy do skorzystania z tak atrakcyjnej wycieczki i za pomoc udzieloną naszym podopiecznym w trakcie jej trwania.
11.06.2015 r. Wizyta studyjna z Japonii przedstawicieli służb
społecznych, wolontariuszy, pracowników naukowych
z obszaru wsparcia osób starszych i niesamodzielnych.
Miło nam poinformować, że w dniu 11.06.2015 r. z wizytą studyjną do siedziby naszej organizacji przyjechali przedstawiciele służb społecznych i administracyjnych, wolontariuszy, kadry zarządzającej i pracowników naukowych cesarstwa Japonii. Na czele delegacji ze strony japońskiej stanął profesor Wadano Yasuko Profesor Osaka Othani University z Wydziału Edukacji i Opieki Społecznej. W grupie znalazło się 21 przedstawicieli wolontariatu, pracowników społecznych, administracyjnych i naukowych pracujących w przestrzeni usług opiekuńczych i opieki senioralnej w Japonii. Wizyta w naszej Fundacji była zorganizowana dzięki pośrednictwu biura Furnel Travel International Sp. z o.o i osobiście Pani Katarzynie Frelak. Goście przebywali w naszej organizacji ponad 2 godziny. W ramach wizyty mieli okazję zapoznać się z sytuacją osób starszych w naszym kraju oraz specyfiką opieki nad osobami niesamodzielnymi z uwzględnieniem różnych typów sprawowania opieki i podmiotów, które ją realizują. Ze strony Fundacji za przebieg spotkania odpowiedzialna była Pani Małgorzata MROCZEK, która również opracowała prezentację i przedstawiła główne jej tezy w trakcie 1 częście wizyty.
Goście mieli okazję poznać charakter naszej placówki, zwiedzić ją oraz zapoznać się z pracą personelu. Spotkanie zakończyła runda pytań i odpowiedzi. Dotyczyła ona głównie specyfiki polskiego systemu opieki, sytuacji osób starszych w Polsce, postępującego starzenia się społeczeństwa i możliwości oraz szans rozwiązania tego problemu. Wiele pytań dotyczyło form sprawowania opieki w naszych placówkach, rozwiązywania problemów medycznych, sytuacji samych pensjonariuszy, organizacji pobytu, planu dnia. Na pytania mieli szansę odpowiedzieć prawie wszyscy pracownicy naszej organizacji, zaangażowani w proces sprawowania opieki nad osobami starszymi w naszych placówkach. Ze strony Fundacji w spotkaniu wzieli udział: Prezes Fundacji Jerzy KAMIŃSKI, Wiceprezes Fundacji Barbara MARCZAK, Kierowniczka placówki przy ul. Oliwskiej 5 - Henryka Leśniewska. Koordynator Projektów Społecznych - Małgorzata MROCZEK, Terapeuta zajęciowy i animator kulturalny - Paulina NOWAK.
Na zakończenie spotkania goście wręczyli gospodarzom prezenty, czym wzbudzili ogromne zaskoczenie, ale i radość. Otrzymaliśmy własnoręcznie wykonane japonki, wachlarze, origami.
Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za wizytę i poznanie tak odległego wydawało by się obszaru jakim jest Japonia. Jednak po spotkaniu wspólnie doszliśmy do wniosku, że bez względu na szerokość geograficzną i kulturę - pewne problemy są wspólne, tylko sposób ich rozwiązania wiedzie trochę inną drogą.
Oddzielne podziękowania składamy Pani Katarzynie Frelak z firmy Furnel Travel, która sprawiła, że spotkanie mogło dojść do skutku.